Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Advokati Branko Lukić i Dragan Ivetić su zatražili od sudija Mehanizma za međunarodne krivične tribunale da ponište presudu iz novembra prošle godine i obustave postupak s obzirom da Mladić pokazuje znakove “demencije”.

Mladićevi branioci su priložili stručno mišljenje doktorice Gorice Đokić, koja je pregledala Mladića i utvrdila da se tokom suđenja u Haagu i u momentu izricanja presude “nije mogao smatrati sposobnim da prati tok postupka”.

“Zbog ovih razloga, Odbrana traži ukidanje presude i obustavu postupka dok zdravstveno stanje Mladića ne postane stabilno i utvrdi se da on ima kapacitet da učestvuje u postupku. Prvostepeno vijeće donijelo je presudu u vremenu kada je kognitivno stanje Mladića bilo ugroženo i nije omogućavalo da on učestvuje u postupku. Poštivanje ljudskih prava optuženog zahtijeva da se presuda ne može izreći ako optuženi nije sposoban pratiti tok suđenja”, navodi se u podnesku Odbrane.

Mladića je Haški tribunal u novembru prošle godine osudio na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Istom presudom je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine.

U odvojenom podnesku, Mladićevi branioci su zatražili da Mehanizam za međunarodne krivične tribunale pokrene postupak zbog nepoštivanja suda protiv ljekara iz pritvora Haškog tribunala Paulusa Falkea i drugih službenika pritvorske jedinice, koji su, prema navodima Odbrane, krivi za neadekvatan tretman zdravstvenog stanja Mladića.

“Djelovanje ovih službenika pritvorske jedinice onemogućilo je dobijanje jasne slike zdravstvenog stanja optuženog i doprinijelo mogućim greškama u tretmanu”, navodi se u podnesku.

Mladićevi advokati su se i prije izricanja presude žalili na zdravstvenu njegu koju njihov klijent dobija u pritvorskoj jedinici, i tražili posjete srpskih i ruskih ljekara, koji bi utvrdili da li Mladić dobija adekvatnu njegu u Haagu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.