Dva bivša pripadnika Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) pred sudom u Beogradu izjavila su da Milenko Živanović 1995. godine nije komandovao operacijom zauzimanja Srebrenice nakon koje je uslijedio genocid.
U Potočarima je obilježena 20. godišnjica zvaničnog otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, spomen-obilježja i mezarja za žrtve genocida počinjenog 1995., na kojoj je istaknuta uloga ove institucije, važnost priča preživjelih u očuvanju sjećanja i istine, ali i u borbi protiv negiranja zločina i revizionizma.
Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, na obilježavanju 20 godina od otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari saopćio je kako je donio odluku kojom će se omogućiti da se Centar dalje razvija i širi svoje aktivnosti te najavio kaznene evidencije o osobama koje su osuđene za ratne zločine, kao i zabranu njihovog izbora i imenovanja na javne funkcije.
Haški tribunal je procesuirao odgovorne za zločine, utvrdio činjenice i karakter rata, a dalji posao moraju raditi tužioci i sudije u Bosni i Hercegovini, ali i Srbiji i Hrvatskoj, zaključak je prvog dana dvodnevne konferencije “30 godina od osnivanja MKSJ-a, naslijeđe i izazovi” u organizaciji Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa“ te Udruženja žrtava i svjedoka genocida.
Sud Bosne i Hercegovine odbio je prijedlog Državnog tužilaštva za određivanje pritvora petorici osumnjičenih za genocid počinjen u julu 1995. nakon pada Srebrenice, Zaštićene zone Ujedinjenih nacija, te su im izrečene mjere zabrane, potvrđeno je za Detektor.
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su više nekadašnjih komandanata i pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) na području Zvornika, Šekovića, Han Pijeska, Vlasenice i Bileće, osumnjičenih za genocid počinjen u julu 1995. godine nakon pada Srebrenice, Zaštićene zone Ujedinjenih nacija.
Komunalna policija u Zvorniku prekrečila je grafit na sportskoj dvorani “Sokolski dom” koji veliča osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića a koji je iscrtan prije nekoliko dana, što je ponovo bilo uznemirilo povratnike i bivše logoraše.
Zabrinuti za posljedice koje će nepodizanje optužnica za negiranje ratnih zločina i veličanje zločinaca ostaviti na društvo, organizacije civilnog društva u Bosni i Hercegovini žele pružiti svoj doprinos kroz prikaz prakse kažnjavanja u drugim zemljama. Ali hoće li tužioci poslušati?
Novi grafiti na sportskoj dvorani “Sokolski dom“ u Zvorniku kojima se veliča i herojem naziva Ratko Mladić, osuđeni ratni zločinac, ponovo su uznemirili povratnike u ovoj općini, a nedostatak reakcije zvaničnih insitucija dodatno umanjio osjećaj sigurnosti.
Nakon što su državni tužioci odbacili oko 30 prijava za negiranje genocida i drugih ratnih zločina ili veličanje zločinaca koje su uglavnom podnosili građani, organizacija forumZFD napravila je priručnik za podnošenje krivičnih prijava. Stručnjaci koji su ga izradili za Detektor objašnjavaju kako pripremiti i poslati prijavu.