U obraćanju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Carmel Agius je kazao da se izricanje presuda Ratku Mladiću, te Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću očekuje u maju 2021. godine.
U obraćanju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Carmel Agius je kazao da se izricanje presuda Ratku Mladiću, te Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću očekuje u maju 2021. godine.
Statusna konferencija u predmetu protiv Ratka Mladića, koja je bila zakazana za 19. novembar, otkazana je zbog nemogućnosti prisustva Odbrane, fizički ili putem videolinka, potvrdio je Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) je saopćio da je statusnu konferenciju u predmetu “Ratko Mladić” zakazao za 19. novembar ove godine.
Žalbeno vijeće Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) odbilo je zahtjev Odbrane Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), nepravosnažno osuđenog na doživotnu kaznu zatvora, za ponovno razmatranje odluke o njegovoj hospitalizaciji.
Odbrana Ratka Mladića iznoseći žalbe na presudu kojom je on osuđen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, zločina u drugim bh. gradovima i uzimanja pripadnika UNPROFOR-a za taoce je od Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) zatražila oslobađajuću presudu po svim tačkama optužnice, dok je Tužilaštvo zatražilo da se proglasi krivim i za genocid u još pet opština – Prijedoru, Sanskom Mostu, Foči, Kotor-Varoši i Vlasenici. Balkanska istraživačka mreža u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) donosi pregled najznačajnijih žalbenih navoda Tužilaštva i Odbrane iznesenih 25. i 26. augusta u Haagu.
Pred Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS) završeno je dvodnevno ročište po žalbama na prvostepenu presudu govorom optuženog Ratka Mladića koji je kazao da je bio meta NATO pakta kao i da Prvostepeno vijeće nije u pravu kad ga je osudilo na doživotnu kaznu zatvora smatrajući da su u sukobu interesa.
Iznoseći žalbe na prvostepenu presudu Ratku Mladiću, osuđenom na doživotnu kaznu zatvora, Tužilaštvo je zatražilo da ga Žalbeno vijeće osudi i za genocid u pet opština - Prijedoru, Sanskom Mostu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
Tužilaštvo je u svom odgovoru na žalbu Odbrane Ratka Mladića, osuđenog na doživotni zatvor zbog genocida i drugih zločina u Bosni i Hercegovini, zatražilo da se žalbe Odbrane odbiju i da se potvrdi prvostepena kazna zatvora.
Nastavak iznošenja žalbi Odbrane na presudu bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću protekao je u znaku stalnih tehničkih smetnji i pauza te baziranju advokata na činjenične zaključke iz prvostepene presude kojom je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, te osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
Obraćanjem predsjedavajuće Vijeća Mehanizma za Međunarodne krivične sudove, Prisce Matimba Nyambe, te uvodnim izlaganjem Odbrane počelo je ročište za iznošenje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić, bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) osuđen na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini.