Ovaj dokument nastao je tokom projekta BIRN-a BiH “Contesting hateful and extremist narratives in Bosnian public space. Mapping hateful and extremist narratives in BiH and investigating the authorities’ capacities to address them” podržan od strane Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH (MATRA)”
Ovaj dokument nastao je tokom projekta BIRN-a BiH “Contesting hateful and extremist narratives in Bosnian public space. Mapping hateful and extremist narratives in BiH and investigating the authorities’ capacities to address them” podržan od strane Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH (MATRA)”
Centar za izvrsnost u cyber sigurnosti (CSEC), u saradnji sa Balkanskom istraživačkom mrežom Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), predstavlja prvi izvještaj o cyber sigurnosnim prijetnjama u BiH. Riječ je o prvom izvještaju u kome su obrađeni podaci prikupljeni u periodu od oktobra do decembra 2022. godine, a koji se odnose na cyber sigurnosne prijetnje koje je CSEC zabilježio u ovom periodu u BiH i koji na praktičan način ilustriraju sve cyber opasnosti sa kojima se korisnici internet prostora u našoj zemlji suočavaju.
Kako bi adresirao neke od problema s kojima se suočavaju porodice nestalih, ali i mediji u Bosni i Hercegovini, MKCK je u partnerstvu sa Balkanskom istraživačkom mrežom Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) 2021. godine organizirao radionicu “Medijsko izvještavanje o nestalim osoba u BiH s fokusom na humanitarni pristup temi”, koja je okupila 17 novinara i novinarki iz 12 bosanskohercegovačkih gradova koji su imali priliku pobliže se upoznati s temom nestalih osoba i akterima koji rade na procesu traženja.
Tokom projekta, novinari su razgovarali s članovima porodica 21 nestale osobe i omogućili im da ispričaju svoju priču i podijele s javnošću svoj doživljaj tridesetogodišnje borbe i napora da saznaju istinu o sudbini svojih najmilijih. MKCK i BIRN, uz saglasnost intervjuisanih porodica, u ovoj brošuri predstavljaju sve prikupljene priče.
Studija slučaja daje pregled relevantnih propisa u BiH prema kojima dispozitivi optužnica koji se javno čitaju na početku glavnog pretresa, moraju biti dostupni medijima i javnosti, što trenutno nije slučaj u BiH. Veća i jednostavnija dostupnost dispozitiva optužnica, ali i transkripata sa glavnog pretresa, u obimu u kojem se ne radi o sadržajima za koje je bila isključena javnost, od interesa je i za javnost i za optužene i za pravosudnu zajednicu u širem smislu. Publikacija sadrži i preporuke za unapređenje transparentnosti pravosuđa.
„Smjernice nevladinim organizacijama za komunikaciju s medijima“ je publikacija koju je BIRN BiH razvio kroz implementaciju projekta „Let's hear woman“ . Publikacija je prvenstveno napisana za aktivistkinje koje se bore za ženska prava te će im poslužiti kao alat za razvijanje strategija i vještina pri njihovoj komunikaciji sa medijima i javnošću. Projekat i publikaciju finansijski je podržala Američka ambasada u Sarajevu.
Publikacija donosi pregled regionalnog medijskog izvještavanja o hapšenju i početku suđenja Ratku Mladiću koji je optužen za genocid i druge zločine počinjene na prostoru Bosne i Hercegovine. Praćenjem i analizom obuhvaćene su najtiražnije dnevne i sedmične novine u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.
U drugom dijelu publikacije “Historija u sjeni senzacije” BIRN BiH je analizirao hiljadu članaka koji govore o prvoj godini suđenja Radovanu Karadžiću.
Publikacija “Doba istine” donosi kompletan presjek svih dosadašnjih slučajeva, kako onih u toku tako i onih okončanih, bilo pravosnažno ili nepravosnažno ispred Suda BiH i Apelacionog odjeljenja Suda BiH u periodu od 2005 do 2010. godine.
Drugo izdanje priručnika “U potrazi za pravdom” bavi se analizom zakonskog okvira koji regulira procesuiranje predmeta ratnih zločina od strane Suda BiH i Tužilaštva BiH.
Publikacija “Historija u sjeni senzacije” donosi pregled medijskog izvještavanja o hapšenju Radovana Karadžića iz pet zemalja: Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, i Srbije.