Dokument koji je izrađen kao dio projekta „Dobro upravljanje u cyber sigurnosti na Zapadnom Balkanu“ navodi da se postojeće zakonodavstvo na državnom nivou, koje se odnosi na cyber sigurnost, rijetko i samo djelimično bavi relevantnim pitanjima, kao i da je na snazi trenutno osam zakona koji sadrže odredbe koje se odnose na internetsku sigurnost ili sigurnost na mreži.
Dokument BIRN-a BiH i DCAF-a stavlja fokus, između ostalog, na cyber sigurnost i pravo na privatnost te navodi da se tehnologija često koristi kao alat za prodiranje u sferu privatnog života i “postaje objekat putem kojeg se krši pravo na privatnost ili se ugrožava sigurnost osobe” te da se u takvim slučajevima, a prema međunarodnim standardima za ljudska prava, od države traži da pruži mehanizme zaštite.
Kako bi adresirao neke od problema s kojima se suočavaju porodice nestalih, ali i mediji u Bosni i Hercegovini, MKCK je u partnerstvu sa Balkanskom istraživačkom mrežom Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) 2021. godine organizirao radionicu “Medijsko izvještavanje o nestalim osoba u BiH s fokusom na humanitarni pristup temi”, koja je okupila 17 novinara i novinarki iz 12 bosanskohercegovačkih gradova koji su imali priliku pobliže se upoznati s temom nestalih osoba i akterima koji rade na procesu traženja.
Tokom projekta, novinari su razgovarali s članovima porodica 21 nestale osobe i omogućili im da ispričaju svoju priču i podijele s javnošću svoj doživljaj tridesetogodišnje borbe i napora da saznaju istinu o sudbini svojih najmilijih. MKCK i BIRN, uz saglasnost intervjuisanih porodica, u ovoj brošuri predstavljaju sve prikupljene priče.
Studija slučaja daje pregled relevantnih propisa u BiH prema kojima dispozitivi optužnica koji se javno čitaju na početku glavnog pretresa, moraju biti dostupni medijima i javnosti, što trenutno nije slučaj u BiH. Veća i jednostavnija dostupnost dispozitiva optužnica, ali i transkripata sa glavnog pretresa, u obimu u kojem se ne radi o sadržajima za koje je bila isključena javnost, od interesa je i za javnost i za optužene i za pravosudnu zajednicu u širem smislu. Publikacija sadrži i preporuke za unapređenje transparentnosti pravosuđa.
„Smjernice nevladinim organizacijama za komunikaciju s medijima“ je publikacija koju je BIRN BiH razvio kroz implementaciju projekta „Let's hear woman“ . Publikacija je prvenstveno napisana za aktivistkinje koje se bore za ženska prava te će im poslužiti kao alat za razvijanje strategija i vještina pri njihovoj komunikaciji sa medijima i javnošću. Projekat i publikaciju finansijski je podržala Američka ambasada u Sarajevu.
Publikacija donosi pregled regionalnog medijskog izvještavanja o hapšenju i početku suđenja Ratku Mladiću koji je optužen za genocid i druge zločine počinjene na prostoru Bosne i Hercegovine. Praćenjem i analizom obuhvaćene su najtiražnije dnevne i sedmične novine u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.
U drugom dijelu publikacije “Historija u sjeni senzacije” BIRN BiH je analizirao hiljadu članaka koji govore o prvoj godini suđenja Radovanu Karadžiću.
Publikacija “Doba istine” donosi kompletan presjek svih dosadašnjih slučajeva, kako onih u toku tako i onih okončanih, bilo pravosnažno ili nepravosnažno ispred Suda BiH i Apelacionog odjeljenja Suda BiH u periodu od 2005 do 2010. godine.
Drugo izdanje priručnika “U potrazi za pravdom” bavi se analizom zakonskog okvira koji regulira procesuiranje predmeta ratnih zločina od strane Suda BiH i Tužilaštva BiH.
Publikacija “Historija u sjeni senzacije” donosi pregled medijskog izvještavanja o hapšenju Radovana Karadžića iz pet zemalja: Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, i Srbije.