Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužilac Dubravko Čampara je naveo da je Cvetković, bivši pripadnik Desetog diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), prije deset godina iz BiH otišao u Izrael i nije se vraćao dok nije izručen u četvrtak, 15. augusta.

“Predlažem Sudu BiH da se odredi pritvor Cvetkoviću. Ako bi se našao na slobodi, sigurno bi opet napustio BiH”, smatra Čampara.

Prije iznošenja razloga za određivanje pritvora, tužilac je naveo da postoji osnovana sumnja da je Cvetković 16. jula 1995. zajedno sa sedam pripadnika Desetog diverzantskog odreda VRS-a učestvovao u ubistvima najmanje 900 zarobljenih Srebreničana na Branjevu kod Zvornika.

Prije pogubljenja, kako je rekao Čampara, osumnjičeni je početkom jula sudjelovao u napadu na Srebrenicu zbog zastrašivanja stanovništva, a potom nekoliko dana kasnije u zauzimanju Srebrenice.

Sa druge strane, Odbrana je zatražila puštanje na slobodu Cvetkovića uz mjere zabrane koje uključuju zabranu napuštanja mjesta stanovanja u Milićima, te komunikacije sa osobama koje se dovode u vezu sa ovim predmetom.

Kako bi osporio tužiočeve navode o Cvetkovićevoj ulozi u zločinu, branilac Petko Pavlović je rekao da osumnjičenog nema na spisku pripadnika Desetog diverzantskog odreda VRS-a koji su upućeni u Srebrenicu, te da se ne spominje ni u dokazima sa drugih suđenja.

Branilac je naveo da se osumnjičeni nije krio u Izraelu, gdje je živio sa suprugom i dvoje djece od 2006. godine.

“Nije bio u bjesktvu. Porodične prilike i ekonomska situacija su ga odveli u Izrael”, rekao je Pavlović, te dodao da je osumnjičeni dolazio u BiH 2008. godine.

Sud BiH će naknadno odlučiti o prijedlogu Tužilaštva BiH za određivanje pritvora Cvetkoviću, koji je sedmi po redu pripadnik Desetog diverzantskog odreda koji će biti procesuiran.

Prema tvrdnji Tužilaštva BiH, osam pripadnika odreda činilo je streljački vod na Branjevu. Pravomoćno su osuđeni Franc Kos, Stanko Kojić, Vlastimir Golijan, Zoran Goronja, Marko Boškić i Dražen Erdemović na ukupno 127 godina zatvora.

Za Branom Gojkovićem, koji je osumnjičen da je također učestvovao u strijeljanju na Branjevu, rapisana je međunarodna potjernica.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu