Od svih zemalja bivše Jugoslavije, u Bosni i Hercegovini je bilo najviše poginulih u ratovima ranih devedesetih – njih oko 100.000 – dok je zbog rata svoje domove napustilo oko 2.2 miliona ljudi.
Oko 400 učesnika iz cijelog svijeta okupilo se u Haagu na dvodnevnoj konferenciji “Globalno naslijeđe Haškog tribunala” kako bi istražili uticaj rada ovog suda na međunarodno humanitarno pravo i krivični postupak.
Haški tribunal odlučio je da Dragan Zelenović, koji je osuđen na 15 godina zatvora za zločine u Foči, ne ispunjava uslove da bude prijevremeno pušten na slobodu.
Na posebnoj plenarnoj sjednici, Theodor Meron izabran je za predsjednika Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), dok je za potpredsjednika izabran Carmel Agius.
Haški tribunal odobrio je zahtjev Ivice Rajića, nekadašnjeg pripadnika Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), za puštanje na slobodu, nakon što je odslužio dvije trećine kazne na koju je osuđen zbog zločina u Kiseljaku i Varešu.
Predsjednik Haškog tribunala odbio je prijedlog za prijevremeno puštanje na slobodu Ivice Rajića, bivšeg pripadnika Hrvatskog vijeće obrane (HVO) koji je osuđen za zločine na području Vareša.
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pokrenula je niz novih projekata tokom 2010. godine, čime je intenzivirala rad na informisanju javnosti o suđenjima za ratne zločine, te tako ostvarila značajne rezultate u šestoj godini postojanja.