Svjedoci Tužilaštva BiH sve češće mijenjaju iskaze na suđenjima za ratne zločine, što nerijetko utiče na sam ishod procesa – presudu. Pravnici smatraju da je riječ o ozbiljnom problemu koji je potrebno što prije riješiti.
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Tužilaštva BiH davao je različite odgovore da li su se dobrovoljci javljali optuženom Ostoji Stanišiću kako bi ubijali zarobljenike u selu Petkovci kod Zvornika u julu 1995. godine.
Momiru Pelemišu, koji je nepravomoćnom presudom osuđen na 16 godina zatvora zbog pomaganja pri činjenju genocida u Srebrenici, Sud BiH je pritvor zamijenio mjerom zabrane napuštanja mjesta boravišta.
Suđenje Ostoji Stanišiću i Marku Miloševiću, optuženima za genocid počinjen u Srebrenici, počet će 9. oktobra čitanjem optužnice i uvodnom riječi Tužilaštva BiH.
Sudsko vijeće na suđenju Draganu Neškoviću i Zoranu Iliću, optuženima za zločine nad Srebreničanima, nije prihvatilo da se saslušaju tri dodatna svjedoka Tužilaštva BiH.
Odbrana optuženog Zorana Ilića uložila je u sudski spis materijalne dokaze kojima želi pokazati da napad Vojske Republike Srpske (VRS) u julu 1995. nije bio napad na civile, već na pripadnike Armije BiH (ABiH) iz Srebrenice.
Na suđenju za zločine u Srebrenici, bivši istražitelj Haškog tužilaštva je rekao da tijela Srebreničana pronađena u masovnim grobnicama Glogova i Ravnice potiču iz skladišta Zemljoradničke zadruge u Kravici (općina Bratunac), gdje su prethodno ubijeni.
Na suđenju za zločine u Srebrenici, Tužilaštvo BiH predložilo je Državnom sudu da optuženog Dragana Neškovića vrati u pritvor iz kojeg je izašao 14. septembra uz mjere zabrane.
Suđenje Draganu Neškoviću i Zoranu Iliću, bivšim pripadnicima Centra za obuku Jahorina Specijalne brigade policije Republike Srpske (RS), koji su optuženi za zločine u Srebrenici, nastavljeno je ulaganjem materijalnih dokaza Državnog tužilaštva.
Drugog dana svjedočenja na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane Momira Pelemiša kazao je da nije provođena nikakva procedura o razmjeni zarobljenih Srebreničana, koji su prije pogubljenja na Branjevu bili zatvoreni u školi “Kula” u Pilici (opć