Desnica na Balkanu – Analize


Desničari usporili usvajanje strategije za borbu protiv terorizma 27. Januara 2022. Zbog tromosti državne vlasti i oklijevanja iz Republike Srpske, Bosna i Hercegovina kasni za drugim zemljama da u strateškim dokumentima prepozna opasnosti krajnjeg desničarskog ekstremizma. To zemlju ostavlja ranjivu na jednu od trenutno najbrže rastućih sigurnosnih opasnosti u Evropi i SAD-u.
Kako su krajnje desničarske organizacije proslavile 9. januar 13. Januara 2022. Grupe u Srbiji i Bosni i Hercegovini kojima je zajedničko negiranje genocida i ratnih zločina, ali i mržnja prema manjinskim grupama, jedinstvenim su porukama čestitale i slavile Dan Republike Srpske, ranije proglašen neustavnim, iskazujući spremnost da od domaćih i stranih neprijatelja brane ono što smatraju tekovinom srpstva.
Način obilježavanja 9. januara i incidenti ukazali na posljedice nekažnjivosti 10. Januara 2022. Dugogodišnja obilježavanja neustavnog dana Republike Srpske (RS) i nepoštivanje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine doveli su do ponavljanja incidenata koji poprimaju radikalne forme, a neprocesuiranje i nekažnjavanje doprinosi eskalaciji te suspenziji zakona i humanitarnog principa, kažu sagovornici Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Pozivi Sjevernoj Makedoniji da se pozabavi prijetnjom krajnje desnice 22. Decembra 2021. Usmjeravajući pažnju na prijetnju od vjerskog ekstremizma i islamske radikalizacije, Sjeverna Makedonija rizikuje da potcijeni opasnosti ekstremne desnice.
Stručnjaci ističu potrebu za poboljšanom strategijom za borbu protiv terorizma u Srbiji 23. Novembra 2021. Naredna strategija Srbije za borbu protiv terorizma, ako je bude, mora se baviti pitanjem prijetnji od desničarskog ekstremizma, navode eksperti.
Mržnja i revizionizam: Twitter privlačna platforma za negiranje genocida u Srebrenici 5. Jula 2021. Pretraga objava na Twitteru u protekloj godini otkriva više stotina objava sa specifičnim hashtagovima koji su korišteni za negiranje genocida u Srebrenici na 25. godišnjicu od stradanja više od 7.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Nova pravila ove društvene mreže otvaraju vrata za uklanjanje ovakvog sadržaja, ali analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) otkriva niz profila koji su najodgovorniji za širenje reviozinističkih narativa, čije objave još uvijek nisu obrisane niti je izvjesno da će se to uskoro desiti.
Kukasti krst na smrtovnici, upozorenje desničarskog uticaja na mlade 4. Juna 2021. Iscrtana svastika na smrtovnici Želimira Altarca Čička posljednji je od događaja koji su uznemirili Jevrejsku zajednicu u Sarajevu. Pripadnici ove manjinske grupe u glavnom gradu se osjećaju sigurno, ali ih brinu poruke mržnje i kako bi se porast antisemitizma u svijetu mogao odraziti na Bosnu i Hercegovinu.
Humanitarni rad kao sredstvo za promociju desničarskih grupa 9. Aprila 2021. Zemlje Zapadnog Balkana svjedoče novom trendu – stvaranju organizacija koje se predstavljaju kao humanitarne, ali koje u pozadini kriju krajnje desničarske ili nacionalističke poruke ili se povezuju sa kriminalom te gotovo po pravilu ističu proruske stavove.
Šta trebate znati o posljednjem izvještaju o stanju sigurnosti u BiH 29. Marta 2021. Zastupnici Predstavničkog doma Državnog parlamenta na narednoj sjednici će razmatrati informaciju o stanju sigurnosti 2018. i 2019. godine. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) analizirala je najzanimljivije dijelove iz izvještaja koje se odnose na ravnogorska i ostala desničarska udruženja, terorizam i strana ratišta, te korupciju.
Ignorisanje regionalnih ultradesničarskih grupa stvara sigurnosnu prijetnju 29. Januara 2021. Dok u zemljama Evrope i SAD-u vlasti i sigurnosne agencije ultradesničarske organizacije proglašavaju najvećom sigurnosnom prijetnjom, u pet zemalja Zapadnog Balkana djelovanje ovih organizacija sa međunarodnim vezama za nadležne prolazi nezapaženo što predstavlja određeni rizik po društvo ovih zemalja u budućnosti, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže (BIRN).