Članak

Tužioci se protive Mladićevom zahtjevu da bude pušten u Srbiju

21. Februara 2018.15:27
Haško tužilaštvo zatražilo je da se odbaci zahtjev Odbrane bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića da tokom trajanja žalbenog postupka bude pušten u Srbiju na liječenje.

This post is also available in: English

Tužiteljica Katrina Gustafson je navela da zahtjev Mladićevih advokata treba biti odbačen jer ne postoje garancije da bi se bivši komandant VRS-a vratio u Haag ukoliko bi bio pušten, naglasivši da dobiva svu potrebnu medicinsku njegu u pritvoru u Scheveningenu.

Sličan zahtjev Mladićeve Odbrane, kako je rekla tužiteljica, odbačen je prošle godine jer “Vijeće nije bilo uvjereno da bi se Mladić vratio pred Tribunal, s obzirom da je prethodno u bjekstvu bio 16 godina”.

“Mladić je nedavno osuđen na doživotnu kaznu zatvora, što samo povećava rizik da bi mogao pokušati pobjeći. Navodi Mladićeve Odbrane da garancije iz Srbije poništavaju opasnost od bjekstva jesu neosnovani”, istakla je tužiteljica.

Ona je dodala da Odbrana u svom zahtjevu ne navodi kakav tretman Mladić može dobiti u Srbiji a koji mu nije dostupan u pritvorskoj jedinici.

Mladićeva Odbrana se početkom februara žalila na odluku kojom je odbijeno puštanje njihovog klijenta na privremenu slobodu, kako bi se liječio u Srbiji, a podnijeli su i zahtjev da presuda kojom je osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine u BiH bude ukinuta i da se naredi obustava postupka zbog lošeg zdravstvenog stanja njihovog klijenta.

Advokati Branko Lukić i Dragan Ivetić su zatražili od sudija Mehanizma za međunarodne krivične tribunale da ponište presudu iz novembra prošle godine i obustave postupak s obzirom da Mladić pokazuje znakove “demencije”.

Mladića je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Istom presudom je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine.

Mladićevi advokati su se i prije izricanja presude žalili na zdravstvenu njegu koju njihov klijent dobija u pritvorskoj jedinici, i tražili posjete srpskih i ruskih ljekara, koji bi utvrdili da li Mladić dobija adekvatnu njegu u pritvoru u Haagu.

Denis Džidić


This post is also available in: English