Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Dragan Gotovac (advokat), Momčilo Tešić i Mile Kosorić ispred Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Dragan Gotovac, koji je do odlaska u penziju zastupao Kosorića, kaže da su vještaci medicinske struke radili njegovo vještačenje kako bi utvrdili da li je sposoban za suđenje, s obzirom da je u proteklom periodu imao nekoliko operativnih zahvata.

Detektor je pisao kako je Sudsko vijeće prije dvije i po godine, zbog zdravstvenog stanja, razdvojilo postupak protiv Kosorića u odnosu na Momčila Tešića, koji je u međuvremenu pravosnažno osuđen na 18 godina zatvora zbog učešća u strijeljanju 17 muškaraca s područja Srebrenice 13. na 14. juli 1995. u Mršićima kod Vlasenice.

Optužnica tereti Kosorića da je, u svojstvu komandanta Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske, svjesno pružio pomoć članovima udruženog zločinačkog poduhvata, koji je imao za cilj da se zatoče i pogube vojno sposobni muškarci Bošnjaci iz srebreničke enklave, a prisilno presele žene, djeca i starci. Pripadnici Vlaseničke brigade su, navodi se u optužnici, u mjestu Luke prisilno odvajali muškarce, koji su ubijeni u Mršićima, zaustavljali i pljačkali konvoje koji su prevozili civile nakon pada Srebrenice, te silovali žene i djevojke prisilno izdvojene iz konvoja.

Tešić je prvobitno bio optužen kao pripadnik voda Vojne policije Vlaseničke brigade za pomaganje u genocidu, ali mu je izrečena kazna za zločin protiv čovječnosti.

Posljednji put Kosorić je bio na ročištu koje je održano 20. decembra 2021. godine.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović