Vijest

Nanić i ostali: U septembru iznošenje žalbi na presudu za zločine u Bužimu

30. Jula 2024.13:06
Ročište na kojem će biti iznesene žalbe na nepravosnažnu presudu kojom su sedmorica bivših pripadnika Armije Bosne i Hercegovine osuđeni na ukupno 36 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Bužimu, zakazano je za 25. septembar, potvrdila je za Detektor advokatica jednog od optuženih.

Optuženi u predmetu “Nanić i ostali”. Foto: BIRN BiH

Prvostepenom presudom iz marta, Vahid Bajrektarević je osuđen na 12 godina zatvora, Senad Salkić na osam, Zijad Nanić i Esad Kudelić na po pet godina, Hasan Mustafić na tri, a Samir i Husein Isaković na po godinu i po zatvora. Nedžad Bapić je tom presudom oslobođen po svim tačkama optužnice.

Sedmorica optuženih su proglašena krivima za zlostavljanje civila i ratnih zarobljenika u improvizovanom zatvoru koji je bio smješten u bivšem hotelu “Radoč” u Bužimu, od novembra 1994. do augusta 1995. godine.

Salkićeva braniteljica Sabina Mehić potvrdila je za Detektor da je Sud BiH zakazao žalbenu sjednicu pred Apelacionim vijećem za 25. septembar.

Detektor je ranije pisao da su Tužilaštvo i Odbrane sedmorice optuženih uložile žalbu na ovu presudu, te da se očekuje zakazivanje žalbene sjednice.

Nanić je nepravosnažno osuđen u svojstvu pomoćnika komandanta za bezbjednost 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije BiH, Kudelić kao komandir voda Vojne policije u komandi 505. bužimske brigade, a Bajrektarević, Salkić, Mustafić te Samir i Husein Isaković kao pripadnici Vojne policije ove brigade.

Kako je rečeno tokom izricanja prvostepene presude, Nanić i Kudelić nisu spriječili vojne policajce da svakodnevno izvode zatvorenike kojima su nanošene teške tjelesne povrede, a neki su prisiljavani na samopovređivanje. Ostali su, kao vojni policajci, osuđeni jer su izvodili zarobljenike, koje su teško zlostavljali – udarajući ih nogama i rukama, kao i drugim predmetima. Salkić je osuđen jer je u nekoliko navrata zatvorenike tjerao na samopovređivanje.

Zločini su počinjeni nad zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne, te simpatizerima Autonomne pokrajine.

Uz osmoricu drugih bio je optužen i Mehmed Alešević, ali je postupak protiv njega razdvojen, te je 2022. pravosnažno osuđen na pet godina zatvora.

Suđenje u ovom predmetu počelo je u martu 2016. godine.

Lamija Grebo