Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Cvetković je proglašen krivim za učešće u ubistvima Alage i Mejre Halilović, civila romske nacionalnosti, u mjestu Kolonija kod Srebrenice, kao i za silovanje dvije osobe počinjeno u junu 1992. u Bratuncu.

Presudom je utvrđeno da je Cvetković silovao maloljetnu E.K., kao i R.D., koja je u vrijeme zločina imala nepunih 20 godina.

Apelaciono vijeće je potvrdilo presudu iz marta 2019., kojom je Cvetkoviću za ove zločine izrečena zatvorska kazna u trajanju 12 godina.

Presudom je djelimično usvojen imovinskopravni zahtjev oštećene E.K., te je optuženom naloženo da joj isplati 15.000 konvertibilnih maraka (KM) zbog pretrpljene boli. Druga oštećena R.D. se presudom upućuje na parnicu jer se nije izjasnila o visini naknade.

Pravna savjetnica organizacije TRIAL International Lamija Tiro kaže za BIRN BiH da ova organizacija pozdravlja odluku Suda koja je “još jedan pokazatelj da se počinioci teških krivičnih djela, bez obzira na vremenski period koji je prošao od rata, ipak moraju suočiti s licem pravde”.

“Ovakva presuda predstavlja i satisfakciju za preživjele, a posebno za oštećenu, s kojom je TRIAL radio dugi niz godina kako bi pravosudni organi procesuirali ovaj predmet i kojoj je u konačnici dosuđena naknada nematerijalne štete”, kaže Tiro i dodaje kako TRIAL International nastavlja raditi na poboljšanju prava žrtava, uključujući borbu protiv nekažnjivosti i dosuđivanje naknade štete u krivičnim postupcima.

Suđenje Cvetkoviću počelo je u julu 2017. godine.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.