Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Od 60 oslobođenih osoba, preko 50 njih su bivši pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta, dok su ostali bivši rukovodioci civilnih struktura, paravojski ili stražari u logorima.

Pred Sudom BiH trenutno su tri nepravosnažne oslobađajuće presude koje se odnose na bivše pripadnike vojnih i policijskih struktura RS-a.

U više predmeta u vezi s genocidom i ratnim zločinima počinjenim u Srebrenici, Sud BiH je donio oslobađajuće presude. Oslobođeni su: Miloš Stupar, Aleksandar Cvetković, Momir Pelemiš, Zdravko Božić, Željko Zarić, Zoran Živanović, Dragan Nešković, Zoran Ilić, Miladin Stevanović, Zoran Tomić, Neđo Ikonić, Milovan Matić, Dragiša Živanović i Velibor Maksimović.

Optužbi za ubistva počinjena na Korićanskim stijenama, kada je strijeljano oko 200 muškaraca iz Prijedora i okoline, oslobođeni su Petar Čivčić, Branko Topola i Milorad Radaković.

Sud BiH oslobodio je i visokorangirane civilne i policijske službenike poput Gorana Sarića, Momčila Mandića i Gojka Kličkovića.

Oslobađajuća prvostepena presuda Naseru Oriću, optuženom za ratni zločin u Srebrenici i Bratuncu, izazvala je niz komentara političkog rukovodstva Republike Srpske i Srbije.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik kazao je, između ostalog, da je “sudija Bošnjak presudio muslimanu koji je u ime džihadista pobio Srbe u Srebrenici”, te pozvao Srbe da napuste Sud i Tužilaštvo BiH. Drugi zvaničnici rekli su da je “dovoljno da budete Srbin” pa da pred Sudom BiH budete osuđeni za ratni zločin.

Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec je nakon presude poručio da institucija na čijem je čelu radi profesionalno, a ne pod pritiscima.

“Sud BiH radi profesionalno, u skladu s ponuđenim dokazima od strane Tužilaštva, a ne temeljem političkih i medijskih špekulacija i pritisaka. Očito da su ponuđeni dokazi od Državnog tužilaštva bili nedovoljni za donošenje osuđujuće presude, što će biti naknadno preispitivano u žalbenom postupku. Također, valja napomenuti da je presuda donesena odlukom Vijeća, a ne sudije pojedinca. Vijeće donosi odluke većinom glasova sudija, članova istog”, kazao je Debevec u izjavi za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine.

Optužbi za ratne zločine oslobođeni su još i Zoran Janković, Radmilo Vuković, Ranko i Rajko Vuković, Mile Marković, Ljubo Tomić, Krsto Josić, Radoje Lalović, Soniboj Škiljević, Zoran Marjanović, Slobodan Grujić, Goran Marković, Srpko Pustivuk, Mladen Drljača, Jovan Ostojić, Milan Perić, Spasoje Doder, Predrag Terzić, Aleksandar Cerovina, Duško Tadić, Savo Živković, Savo Babić, Ljubomir Tasić, Goran Popović, Fundup Radoman, Zoran Bjelica, Nenad Pržulj, Radomir Marković, Mile Kušić, Dragan Božović, Saša Perković, Radomir Gluhović, Pero Radović, Ilija Vukašinović, Miloš Vukašinović, Mitar i Rade Vlasenko, Drago Končar, Stevo Jovanović i Blagoje Golubović.

Nepravosnažno oslobođeni su Marko Milošević, Milan Gavrilović te Jovan Popović.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.