Članak

Utvrđeno da u haškom pritvoru nema povećanog rizika od raka

1. Februara 2017.11:52
Stručni tim zdravstvenog centra u Rotterdamu odbacio je navode Odbrane Radovana Karadžića da u haškom pritvoru postoji “epidemija malignih oboljenja”, zaključivši da pritvorenici nisu izloženi povećanom riziku obolijevanja od raka.

This post is also available in: English

Doktori iz Zdravstvenog centra “Erasmus” u Rotterdamu su Uredu registrara Mehanizma za međunarodne tribunale poslali konačni izvještaj nakon analize oboljenja osoba koje se nalaze u pritvoru u Scheveningenu u kojem se navodi da “ne postoje dokazi o povećanom broju oboljenja od raka”.

“U ovom slučaju radi se o mješavini različitih vrsta raka koje imaju različite uzroke, a koji su najvjerovatnije započeli prije nego su osobe pritvorene. Dakle, vjerovatnoća da postoji određeni povećani rizik obolijevanja od raka je znanstveno nevjerovatan”, navodi se u nalazu doktora.

Roterdamski doktori su uradili analizu oboljenja u haškom pritvoru po nalogu predsjednika Mehanizma za međunarodne tribunale Theodora Merona, koji je prihvatio zahtjev Odbrane Radovana Karažića da se ovo ispita.

Karadžić se više puta na statusnim konferencijama žalio da mu se zdravstveno stanje, koje je ranije bilo “perfektno”, “značajno pogoršalo” od kada je u haškom pritvoru, a rekao je i da strahuje jer je u pritvoru “povećan broj malignih oboljenja”.

Haški tribunal je krajem marta prošle godine bivšeg predsjednika Republike Srpske Karadžića nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Istom presudom je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine u nekoliko općina u BiH.

Krajem prošle godine Karadžić je uložio žalbu Mehanizmu za međunarodne tribunale – koji je osnovan kako bi okončao rad Haškog suda – zatraživši da bude oslobođen. Haško tužilaštvo se također žalilo zahtijevajući da Karadžić bude proglašen krivim za genocid počinjen 1992. godine.

Karadžić i haški tužioci će do kraja februara uložiti odgovore na žalbe suprotne strane. Usmeno izlaganje žalbi bi se trebalo držati u proljeće 2017., a konačna presuda se očekuje godinu dana kasnije.

Denis Džidić


This post is also available in: English