Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U Sudu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) i Kancelariji agenta pred Sudom u Strasbourgu nisu imali komentar na presudu.

Sud u Strasbourgu je u odluci po apelacijama Maktoufa i Damjanovića zaključio da je Sud BiH pogrešno primijenio strožiji zakon iz 2003. umjesto Krivični zakon bivše Jugoslavije, koji je važio u vrijeme kada su djela počinjena.  

Senad Kreho, koji zastupa Gorana Damjanovića, kazao je da će odmah podnijeti prijedlog za puštanje na slobodu, s obzirom da se Damjanović nalazi više od šest godina u zatvoru.

“Zatim ćemo podnijeti prijedlog Sudu BiH za ponavljanje postupka. Ova odluka Suda u Strasbourgu i prema našem zakonu o krivičnom postupku i prema Djetonskom ustavu ima primat nad domaćim propisima tako da ja ne sumnjam da će se primijeniti čisto pravo”, rekao je Kreho.  

Prema njegovoj ocjeni, ova odluka je historijska i ima primat nad domaćim pravom.

“Što se tiče ostalih slučajeva koji su suđeni po zakonu iz 2003. godine, vjerovatno će njihovi branioci podnijeti prijedlog. Sud neće ništa raditi po automatizmu”, dodao je Kreho.  

Maktoufov branilac Ismet Mehić smatra da u ovom slučaju mora doći do ponovnog suđenja.

“Da li će to biti takozvano nepravo ponavljanje postupka pred vanraspravnim vijećem, dakle o odlučivanju o primjeni zakona ili će ići na suđenje, za sada još ne znamo”, kazao je Mehić.

On smatra da će Sud BiH i drugi sudovi koji nisu primijenjivali zakon bivše Jugoslavije, korigovati svoje stavove.

Pred Ustavnim sudom BiH ima više apelacija u vezi sa primjenom zakona. Kako je ranije rekao registrar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan, one će biti riješene nakon odluke Suda u Strasbourgu.

“Mislim da će odluka iz Strasbourga biti putokaz za primjenu standarda prije svega od strane domaćih redovnih sudova u BiH, a naravno i Ustavnog suda”, istakao je Zvonko Mijan.

U Kancelariji agenta pred Sudom u Strasbourgu izjavili su da prije ponedjeljka neće davati izjave u vezi sa odlukom Suda u Strasbourgu.

U Sudu BiH nisu imali komentar na ovu odluku. Najavili su da će izdati saopštenje za medije u toku dana, mada su se pojedine sudije već oglasile u javnosti.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora