MKSJ: Tolimir osuđen na doživotnu kaznu zatvora
This post is also available in: English
Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), osuđen je po šest tačaka optužnice, dok je oslobođen optužbe za ubistvo i deportaciju.
“Sudačka većina je uzela u obzir doprinos optuženog stravičnim masovnim strijeljanjima muškaraca i dječaka, te krajnju patnju 30 do 35 hiljada žena i djece u Srebrenici”, rekao je predsjedavajući Pretresnog vijeća Christoph Flügge.
Kako je zaključilo Pretresno vijeće, Tolimir nije samo znao za genocid, već ga je i podsticao. Vijeće je kazalo da je optuženi odgovoran i za udruživanje radi vršenja genocida kada se radi o ubijanju najmanje 6.000 vojnosposobnih muškaraca Bošnjaka, te da mu je bila poznata veličina i obim te operacije.
“Pretresno vijeće zaključuje da je optuženi dijelio namjeru sa drugim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata da se bošnjačko stanovništvo ukloni iz enklava. Odgovoran je i za prisilno premještanje kao zločin protiv čovječnosti”, kazao je sudija Flügge.
Prema presudi, Tolimir je 13. jula 1995. godine predložio da se muškarci iz Kasabe i zarobljeni smjeste u natkrivene objekte kako se ne bi vidjeli, te da je to iznio kako bi se prikrio plan ubijanja.
Tolimir je oslobođen krivice za preseljenje muškaraca u Bratunac i Zvornik, kao i preseljenje muškaraca u Srbiju.
Vijeće je kazalo kako je optuženi trebao zaštititi zarobljenike, ali da to nije učinio, te da je pomogao da se prikriju hiljade ubistava koje su počinile snage VRS-a.
Tolimir je proglašen odgovornim za ubistvo tri rukovodeća muškarca Bošnjaka iz Žepe. Pretresno vijeće je ovaj zločin okvalifikovalo kao genocid, iako se radi o samo tri osobe, s obzirom da su ubijeni u namjeri da se “uništi stanovništvo”.
“Optuženi je rekao: ‘Srebrenica je pala, sada je red na Žepu.’ On je predložio osvajanje Žepe. (…) Učestvovao je u preseljenju bošnjačkog stanovništva, hodao s pištoljem pred grupom uglavnom žena i djece”, rekao je sudija Flügge.
Prema presudi Tolimiru, snage VRS-a su sistematski pogubile oko 7.000 bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice na više lokacija u okolini Zvornika i Bratunca u danima pošto su 11. jula 1995. zauzele tu enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN).
Pretresno Vijeće je kazalo kako je u obzir uzelo visok čin optuženog u VRS-u i ključnu ulogu u udruženom zločinačkom poduhvatu. Osim dobrog vladanja optuženog, Sudsko vijeće nije našlo olakšavajućih okolnosti na strani Tolimira.
Tolimiru će u kaznu biti uračunato i vrijeme provedeno u pritvoru od maja 2007. godine. Suđenje mu je počelo 26. februara 2010. godine.
Na ovu presudu moguća je žalba Apelacionom vijeću Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY).