U nastavku suđenja za zločine na području Nevesinja i Mostara, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je zaustavljena grupa civila na Telećoj lastvi na Veležu i odvezena u selo Zijemlje.
Suđenje osmorici bivših pripadnika vojske i policije Republike Srpske za zločine nad civilima s područja Nevesinja i Mostara počinjene 1992. i 1995. godine, počelo je čitanjem optužnice koja ih tereti za ubistva oko 100 djece, žena i muškaraca, te zatvaranja, fizička i seksualna zlostavljanja.
Suđenje osmorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) za zločine počinjene u ljeto 1992. na području Nevesinja, počet će 29. juna čitanjem optužnice i uvodnim riječima.
Ustavni sud BiH ponovo će odlučivati o apelacijama šestorice osuđenika za genocid u Srebrenici kojima je Sud BiH, primijenivši krivični zakon bivše Jugoslavije, izrekao po 20 godina zatvora.
Primjenjujući Krivični zakon bivše Jugoslavije, Sud BiH osudio je Milenka Trifunovića, Branu Džinića, Aleksandra Radovanovića, Slobodana Jakovljevića i Branislava Medana na po 20 godina zatvora za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici – smanjivši i
Milenko Trifunović, optužen za genocid počinjen 1995. u Kravici, uhapšen je na području Skelana (Srebrenica) zbog neovlaštenog prometa oružjem i vojnom opremom, potvrđeno je iz Tužilaštva BiH.
Odbrane petorice optuženih koji su pušteni sa izdržavanja kazne nakon što im je ukinuta presuda za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici zatražile su smanjivanje kazni na pet do 15 godina, dok je Tužilaštvo BiH tražilo maksimalne zatvorske kazne.
Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo je prijedloge za određivanje pritvora devetorici koji su pušteni sa izdržavanja zatvorskih kazni za ratne zločine nakon što su im ukinute presude.
Državno tužilaštvo zatražilo je da se odredi pritvor za pet osoba koje su puštene na slobodu, nakon što je Ustavni sud ukinuo presude kojima su osuđene za pomaganje genocida u Srebrenici, čemu su se Odbrane usprotivile, kazavši da za to ne postoji zakonsk