Korupcija – Analize


Tužilaštvo nakon 50 mjeseci zaključilo da povećanje hotela ne donosi korist 11. Novembra 2020. Analiza Četiri i po godine od podnošenja krivične prijave protiv načelnika Općine Ilidža Senaida Memića zbog izdavanja dozvola za izgradnju hotela “Regency”, sarajevsko Kantonalno tužilaštvo donijelo je odluku da neće sprovoditi istragu smatrajući kako veća spratnost ne donosi dodatnu korist investitoru “Malak Group”. Nakon žalbe koja je prihvaćena, spis je vraćen na ponovno odlučivanje, saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Kažnjavanje “zviždača” obeshrabruje buduće prijavitelje korupcije 10. Novembra 2020. Analiza Disciplinska kazna uposleniku Uprave za indirektno oporezivanje jer je javno govorio o svojoj prijavi korupcije mogla bi obeshrabriti buduće prijavitelje korupcije, smatraju stručnjaci, dok iz međunarodnih organizacija navode kako je potrebno poboljšati mehanizame zaštite “zviždača”.
Troškovi suđenja Delimustafiću koje nije počelo tri godine porasli na blizu pola miliona maraka 5. Novembra 2020. Analiza Suđenje Aliji Delimustafiću te još 30-ak osoba i sedam firmi zbog organizovanog kriminala, koruptivnih i drugih djela nije počelo ni tri godine od podizanja i potvrđivanja optužnice u predmetu “Pravda”, dok su troškovi dosadašnjeg postupka narasli na gotovo pola miliona maraka, potvrđeno je Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Zašto Državno tužilaštvo nije preuzelo predmet “Pokretne bolnice” poput “Respiratora”? 14. Oktobra 2020. Analiza Državno tužilaštvo nije preuzelo istragu o kupovini pokretne bolnice u Republici Srpskoj od Republičkog javnog tužilaštva, dok je predmet o nabavi respiratora u Federaciji ranije preuzelo od Tužilaštva Kantona Sarajevo, iako ove nabavke imaju nekoliko zajedničkih karakteristika – firme kojima su povjerene nabavke ne bave se prvenstveno medicinskom opremom, oprema je uvezena iz inostranstva i plaćena unaprijed te nije primjenjivan državni Zakon o javnim nabavkama. Stručnjaci sa kojima je razgovarala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) smatraju takav odnos dvostrukim kriterijima, a odluku političkom.
Pet stvari koje trebate znati o stanju u pravosuđu iz izvještaja Evropske komisije 7. Oktobra 2020. Analiza Bosna i Hercegovina nije postigla nikakav napredak u oblasti pravosuđa, dok znakovi pogoršanja zahtijevaju hitne mjere za jačanje integriteta i ponovno uspostavljanje povjerenja građana u pravosuđe, čije loše funkcioniranje podriva njihova prava, ali i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, zaključci su Izvještaja Evropske komisije o BiH za 2020. godinu.
Trgovina mjestima u biračkim odborima – mehanizam za krađu glasova 4. Septembra 2020. Analiza Nezakonitosti koje se dešavaju tokom izbora u BiH u velikoj su mjeri posljedica ili su omogućene razmjenom i trgovinom mjestima u biračkim odborima kojom se koriste političke stranke, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Tužioci nisu ubrzali rad na predmetima u vezi s pandemijom 2. Septembra 2020. Analiza Većina istraga koje su tužilaštva u Bosni i Hercegovini pokrenula tokom pandemije koronavirusa još uvijek nisu okončane, pokazuju podaci koje je prikupila Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Tuzlanski ministar MUP-a na funkciji uprkos optužnici za korupciju 31. Augusta 2020. Analiza Sulejman Brkić nastavio je biti ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona i nakon što je protiv njega nedavno potvrđena optužnica za korupciju.
RS bez političke podrške za ispitivanje sistema gradnje malih hidroelektrana 23. Jula 2020. Analiza Iako je Energetska zajednica nedavno izrazila zabrinutost zbog “šema podrške obnovljivim izvorima energije” u vezi sa gradnjom hidroelektrana, te je Centar za životnu sredinu iz Banjaluke objavio analizu prema kojoj trenutni sistem pogoduje investitorima na štetu građana, stranke u Republici Srpskoj (RS) nemaju konsenzus o propitivanju sistema gradnje i dodjele koncesija, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Slučajevi korupcije u Republici Srpskoj uglavnom bez sudskog epiloga 26. Juna 2020. Analiza Dok stručnjaci upozoravaju na manjak procesuiranja djela korupcije u Republici Srpskoj i na odbacivanje otpužbi protiv politički uticajnih osoba što je dovelo do nepovjerenja javnosti u pravosuđe, predstavnici pravosudnih institucija navode da je riječ o slučajevima u kojima nema krivičnog djela ili o istragama koje je nemoguće završiti zbog nedostupnosti osumnjičenih.