Korupcija – Analize


Šta trebate znati o objavljenom razgovoru Tadić i Mehmedagića 20. Septembra 2021. Analiza Oko 80 minuta privatnog razgovora između glavne državne tužiteljice Gordane Tadić i direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića objavljenog u medijima otkriva nastojanja da se utiče na rad tužilaca, zaokupljenost rukovodilaca vlastitim problemima i nemogućnosti da se procesuira visoka korupcija.
Borba protiv korupcije na papiru – pola decenije opstrukcija federalnog USKOK-a 4. Augusta 2021. Analiza Šest godina od kada je stupio na snagu, još nikada nije proveden Zakon o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala u Federaciji, koji podrazumijeva formiranje posebnih odjela u kojima bi se sudije i tužioci isključivo bavili ovim krivičnim djelima, po uzoru na hrvatski USKOK.
Umjesto korupcije, institucije istražuju dobru vjeru “zviždača” 8. Jula 2021. Analiza Za osam godina otkako prijavitelji korupcije na državnom nivou mogu dobiti status “zviždača”, tek je devet njih dobilo ovaj status koji ih štiti od odmazde. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) godinu dana je pratila kako je jedan “zviždač” kažnjavan nakon što je prijavio korupciju i kako su zakazali predviđeni sistemi zaštite.
Zašto su revizorski izvještaji tako rijetko osnov za pokretanje istraga? 9. Juna 2021. Analiza Dijelovi iz optužnice protiv nekadašnjeg ministra sigurnosti Sadika Ahmetovića, koji je nedavno nepravomoćno osuđen na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe položaja, navedeni su u jednom od ranijih revizorskih izvještaja ministarstva. Ovaj sudski postupak podsjetio je koliko je rijedak primjer presude nakon navoda revizora, dok stručnjaci kažu da bi praksa korištenja informacija iz revizorskih izvještaja za pokretanje istraga za koruptivna krivična djela trebala biti puno češća.
Kako su odluke Tužiteljstva BiH dovele do nekažnjivosti u aferi “Potkivanje” 2. Juna 2021. Analiza Odluka Državnog tužiteljstva da ne dodijeli imunitet autoru tajnog videosnimka koji je pokrenuo aferu “Potkivanje” dovela je u konačnici do imuniteta od kaznene odgovornosti državnog policijskog inspektora.
Spajanje odjela u Tužilaštvu BiH – bolja statistika ili rezultati protiv korupcije 23. Aprila 2021. Analiza U želji da napravi bolje rezultate Državno tužilaštvo odlučilo je pokrenuti proces spajanja Odjela za organizovani kriminal i korupciju sa takozvanim Odjelom III i formiranja novog odsjeka za borbu protiv krijumčarenja ljudima. Ali pravni stručnjaci ukazuju da bi novi ustroj mogao dovesti samo do poboljšanja statistike Tužilaštva ali ne i stvarnih rezultata u borbi protiv korupcije.
Banjalučka inspektorica tražit će novčani otkup jednogodišnje kazne za korupciju 15. Aprila 2021. Analiza Inspektorica banjalučke policije Jelena Florijan, koja je osuđena na godinu dana zatvora zbog traženja i primanja mita, zatražit će otkup kazne, potvrdio je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) njen advokat.
Šta Amerika dobija a BiH gubi svojim odnosom prema online prenosu suđenja 7. Aprila 2021. Analiza Nakon niza protesta bez presedana širom svijeta zbog policijskog ubistva u Americi, jedan savezni sudija je odlučio zbog interesa javnosti i pandemije otvoriti cijelo suđenje za prenos uživo. Uprkos velikom interesovanju javnosti, Sud Bosne i Hercegovine odlučio je ponovo prekinuti prenos suđenja za korupciju. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) analizira dugoročne posljedice ove odluke.
Šta trebate znati o izvještaju o nekažnjivosti korupcije Transparency Internationala 7. Aprila 2021. Analiza Prema broju optužnica podignutih za djela korupcije i otkrivenih slučajeva krupne korupcije Transparency International zaključuje da u Bosni i Hercegovini nema procesuiranja korupcije na visokom nivou. Ali novi izvještaj ove organizacije “Sprečavanje nekažnjivosti u slučajevima korupcije visokog nivoa”, ističe da posebno zabrinjava trend sve većeg broja prijava korupcije u tužilaštvima i sudovima što dodatno narušava povjerenje u pravosuđe.
Šta trebate znati o izvještaju State Deparmenta o ljudskim pravima u BiH 31. Marta 2021. Analiza Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) analizirala je posljednji izvještaj američkog State Departmenta o ljudskim pravima u BiH za 2020. godinu, koji se posebno fokusira na pitanja ljudskih prava, problema s neovisnošću pravosuđa, ograničenja slobode izražavanja, medija i interneta, uključujući nasilje i prijetnje nasiljem nad novinarima, korupciju u vlasti, trgovinu ljudima, nedostatak istraga i odgovornosti za nasilje nad ženama, kao i probleme zločina koji uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem pripadnicima nacionalnih, etničkih i rasnih manjinskih grupa, te LGBT osobama.