Apelaciono vijeće Suda BiH promijenilo je presudu Dušku Jeviću i Mendeljevu Đuriću za pomaganje u genocidu počinjenom u Srebrenici, smanjivši im kazne za ukupno 20 godina zatvora.
Odbrane Duška Jevića i Mendeljeva Đurića zatražile su od Državnog suda da njihovim branjenicima smanji kazne zatvora za pomaganje genocida u Srebrenici tako što će primijeniti krivični zakon bivše Jugoslavije.
Sud BiH odbio je zahtjev za obnavljanje postupka Mendeljevu Đuriću, koji je pravosnažno osuđen na 28 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu počinjenom u Srebrenici.
Apelaciono vijeće Suda BiH smanjilo je kaznu Dušku Jeviću na 32, a Mendeljevu Đuriću na 28 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu počinjenom u julu 1995. u Srebrenici.
Tužilaštvo BiH zatražilo je ukidanje presude kojom su Neđo Ikonić i Goran Marković oslobođeni optužbi za genocid u Srebrenici počinjen u julu 1995. godine, dok su Odbrane Duška Jevića i Mendeljeva Đurića zatražili ukidanje dijela kojim su oni osuđeni za o
Za dvije godine suđenja, Tužilaštvo BiH je pokušalo dokazati da su Duško Jević, Mendeljev Đurić, Goran Marković i Neđo Ikonić počinili genocid učestvujući u prisilnom preseljenju bošnjačkog stanovništva i ubistvu više od 1.000 muškaraca u Kravici, dok Odbrana smatra da su obavljali legitimne policijske poslove.
U nastavku suđenja četvorici optuženih za genocid u Srebrenici, zaštićena svjedokinja je ispričala kako je istražitelj Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prijetio njenom suprugu i tražio od njega da svjedoči.
Na suđenju četvorici optuženih za genocid u Srebrenici, bivši istražilac Haškog tribunala je rekao da je optužene Duška Jevića i Mendeljeva Đurića ispitao kao osumnjičene 2000. godine u Banjoj Luci.