Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iznoseći nalaz timskog vještačenja oštećne, neuropsihijatrica Alma Bravo-Mehmedbašić je navela da je kod oštećene ovaj poremećaj nastao seksualnim zlostavljanjem od strane četiri osobe 1993. godine.

“Kod Z.K. je 2012., što je vidljivo iz dokumenata, ustanovljena teška depresija sa simptomima ludila i sumanutosti. Danas je u pitanju depresivna epizoda umjerenog intenziteta”, kazala je Bravo-Mehmedbašić.

Ona je dodala da je oštećenoj umanjena životna sposobnost za 25 posto, te je konstatovana i umjerena anksioznost, kao i blaže oštećenje pamćenja.

Goran, Milorad i Ranko Mrđa te Mile Kokot, nekadašnji pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), optuženi su za učešće u silovanjima, ubistvima, premlaćivanjima i drugim zločinima na području Sanskog Mosta.

Na ovom ročištu javnost je isključena tokom saslušanja svjedoka Tužilaštva BiH, jer je, kako je rečeno, ta odluka ranije donesena.

Prema rasporedu, suđenje se nastavlja 17. augusta.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje