Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sakib Puriš je ispričao da je s porodicom živio u Čohodar Mahali (poznata kao i Čodor Mahala) u Foči početkom rata. Prema njegovom iskazu, roditelji su mu ubijeni u junu 1992. godine.

“Majka moje supruge me nazvala u Beograd. Ja sam bio kod familije. Rekla je da su joj dolazili neki Srbi i potvrdila da su mi roditelji ubijeni. Kaže: ‘Da znaš, ubio ih je Radoman Fundup’”, izjavio je Puriš i dodao da ne poznaje tog čovjeka.

On je naveo da su njegovi roditelji ekshumirani u Brodu kod Foče 2000. godine i ukopani u Goraždu.

Na fotografijama koje mu je prezentovalo Tužilaštvo svjedok je identifikovao svoju kuću u Čohodar Mahali, kao i neke druge objekte.

Radoman Fundup, bivši pripadnik Fočanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za ubistva i zlostavljanje civila. S još dvije osobe on je, prema optužnici, u Čohodar Mahali učestvovao u ubistvima dvoje djece i pet osoba, te ranjavanju jedne žene.

Optužen je i za zlostavljanje troje civila, od kojih su dvoje bili djeca. S još jednom osobom, kako je navedeno u optužnici, došao je u naselje Gornje Polje, gdje su postrojili civile i repetirali puške, stvarajući im dojam da će biti strijeljani.

Na ovom ročištu iskaz je dao i zaštićeni svjedok FR-1, čije je svjedočenje bilo zatvoreno za javnost.

Branilac Slaviša Prodanović je kazao da bi želio da svjedok Puriš ostane u sudnici dok traje svjedočenje FR-1, kako bi čuo pravu istinu o svojim roditeljima. Vijeće je odbilo ovaj prijedlog.

Nastavak suđenja bit će naknadno utvrđen.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora