Petak, 8 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iznoseći plan dokaznog postupka Odbrane, branilac Petko Pavlović je na statusnoj konferenciji kazao da će optuženi svjedočiti u svoju korist, a da se među svjedocima nalaze i Vlastimir Golijan i Zoran Goronja, obojica osuđeni za zločine počinjene na Branjevu (općina Zvornik).
“Trinaest svjedoka su bivši pripadnici Desetog diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), koji će iznijeti saznanja o Srebrenici i učešću ovog odreda, te samog optuženog”, kazao je Pavlović.
On je dodao da će dva svjedoka govoriti o ličnosti optuženog Cvetkovića, te da će vještakinja demografske struke Svetlana Radovanović opovrgnuti nalaze vještaka Tužilaštva Rifata Kešetovića o identifikaciji tijela s područja Srebrenice.
“Predviđamo da će nam ukupno biti potrebno 12 radnih dana za iznošenje dokaza”, istakao je Pavlović.
Za ubistva preko 900 Bošnjaka počinjena na Vojnoj ekonomiji Branjevo u julu 1995. godine, Tužilaštvo BiH tereti Aleksandra Cvetkovića, bivšeg pripadnika Desetog diverzantskog odreda VRS-a.
Nastavak suđenja je zakazan za 23. septembar.
Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice izricanje presude za zločine u Zecovima kod Prijedora
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice zakazano je izricanje presude Dušku Zoriću, optuženom za zločine u Zecovima kod Prijedora.
Objavljene izmjene Pravilnika VSTV-a u vezi s izvještavanjem o imovini i interesima
Objavom u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine, stupile su na snagu izmjene Pravilnika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) u vezi s izvještavanjem o imovini i interesima.