Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Jovan Nikolić je kazao kako je situacija u Bratuncu početkom 1992. postala zategnuta zbog pobjede nacionalnih partija na izborima.

“Ipak se sve moglo kontrolisati dok jednog dana nije došla grupa dobrovoljaca koja je stvarala haos i strah za obje strane”, izjavio je Nikolić.

On je ispričao kako je ubistvo sudije Gorana Zekića “dobro došlo dobrovoljcima” koji su učestvovali u napadu na Glogovu i odvođenju civila na stadion u Bratuncu.

Nikolić je rekao kako je optuženi Savo Babić, za kojeg je čuo da je bio komandir Vojne policije, imao problema sa dobrovoljcima.

Babić je optužen da je u maju 1992. godine, kao komandir Vojne policije Vojske Republike Srpske (VRS) u Bratuncu, naredio, počinio i propustio da spriječi zatvaranje nesrpskih civila u bratunačku školu “Vuk Karadžić”.

Svjedok Milan Nešković, koji je bio pripadnik Vojne policije, kazao je kako je Babić bio odgovoran i pedantan, te kako je htio oformiti uglednu Vojnu policiju, ali ju je ubrzo napustio zbog problema sa dobrovoljcima.

Svjedok je ustvrdio kako Babić zasigurno nema nikakve veze sa zatvaranjem i ubijanjem civila u školi.

“Mi smo se trudili da ne vidimo to zlo”, rekao je Nešković.

On smatra kako su sa dobrovoljcima sarađivali Miroslav Deronjić i Momir Nikolić, koji su “morali znati šta se dešava”.

Pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu, Deronjić je osuđen na deset godina zatvora za zločine počinjene 1992. u Glogovi. Umro je 2007. godine.

Nikolić, koji je bio oficir za bezbjednost Bratunačke brigade VRS-a, pred Tribunalom je priznao krivicu za progon Bošnjaka iz Srebrenice 1995. i osuđen je na 20 godina zatvora.

Prema rasporedu, suđenje se nastavlja 23. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve