Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Osman Mehmedagić pri jednom od ranijih dolazaka u Sud BiH. Foto: Detektor

Iz Suda je saopšteno da je Mehmedagić optužen da je – od novembra 2019. do 27. februara 2023. godine, odnosno do razrješenja s dužnosti generalnog direktora OSA-e BiH – ovu dužnost obavljao bez posjedovanja visoke stručne spreme, te stekao imovinsku korist u vidu plaće za funkciju za čije obnašanje nije ispunjavao propisane uvjete.

Optužnicom se Mehmedagiću na teret stavlja da je za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 293.046,58 maraka, čime je oštetio budžet BiH.

Mehmedagić je u decembru 2023. uhapšen sa suspendovanim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem, zbog zloupotrebe položaja i krivotvorenja službenih isprava. Detektor je ranije pisao da u slučaju Debevca ni godinu dana nakon hapšenja nije donesena nikakva tužilačka odluka.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država (SAD), zbog saučesništva u korupciji, a navedeno je da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prisluškivanje bosanskohercegovačkih političara koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije, te dao instrukcije pojedincu da nagleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicijskom strankom iz Republike Srpske. Zbog toga mu je u decembru prošle godine zabranjen ulazak u SAD.

U januaru 2021. Državni sud je odbio optužnicu prema kojoj je Mehmedagić, s tadašnjim državnim ministrom sigurnosti Selmom Cikotićem i penzionisanim rukovodećim uposlenikom OSA-e BiH Murizom Druškićem, bio optužen za krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.

Sud BiH ga je tokom 2021. oslobodio optužbi za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

 

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju