Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Osman Mehmedagić. Foto:BIRN BiH

“Vijeće Apelacionog odjeljenja, nakon održane sjednice, donijelo je drugostepenu presudu kojom je kao neosnovana odbijena žalba Tužilaštva Bosne i Hercegovine, te je prvostepena presuda od 19. februara 2021. potvrđena”, saopćeno je iz Državnog suda.

Mehmedagić i Pekić su oslobođeni optužbi da su zloupotrebom položaja u augustu 2020. godine pribavili nadzorni snimak iz “BH Pošte” i otkrili identitet pošiljaoca anonimne prijave protiv direktora OSA-e.

Optužnica ih je teretila da su na neutvrđen način saznali da je podnesena anonimna prijava, a Pekić je, po naređenju Mehmedagića da mu pribavi snimak, kontaktirao direktora “BH Pošte”. Tražio je snimak s nadzorne kamere za 27. august, navodeći da je u pitanju državna tajna.

Tužilaštvo je na ročištu održanom 10. maja, iznoseći žalbu na ovu presudu, njeno ukidanje tražilo zbog bitnih povreda krivičnog postupka te pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, uz prijedlog da se odredi novo suđenje.

U obrazloženju žalbe je navedeno, između ostalog, da su sami postupak obilježile brojne povrede, da je od prvog zakazanog ročišta Tužilaštvo bilo konstantno pod pritiskom suda koji je preuzeo vođenje postupka, te da stranke u postupku nisu čule izreku presude, ni konstataciju da su saglasne da se ne čita činjenični opis.

Odbrane optuženih su zatražile da se ova žalba odbije uz konstatacije da su se optuženi branili i odbranili svjedocima Tužilaštva, tako što ih tužilac nije pitao isto što i u istrazi, te da je “jedini imperativ bio optužiti direktora OSA-e”.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.