Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Na početku ročišta predsjedavajući Sudskog vijeća Šaban Maksumić je pitao Tužilaštvo i Odbranu da li su saglasni da se iskazi samo uvedu, bez njihovog čitanja u sudnici, kako bi proces bio efikasniji, na šta su obje strane pristale.

Tužiteljica Dika Omerović je kao materijalne dokaze uložila zapisnike o saslušanju preminulih svjedoka S-3, Alije Salkanovića i Džemile Vejzović, te zapisnike iz istrage Fatime Avdić, Ajke Jukić, Džemile, Fadile i Fahrudina Mehića, Ajne i Sulejmana Omerovića, koji zbog zdravstvenih razloga ne mogu pristupiti ročištu, uz prateću medicinsku dokumentaciju.

Tužilaštvo je zapisnike iz istrage uložilo na suđenju Miroslavu Markoviću, optuženom za zatvaranje, zlostavljanje i ubistva bošnjačkih civila na području Lokanja u julu 1992. godine. Prema optužnici, on je bio pripadnik Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS). U optužnici se navodi da je iz kolone koja je krenula iz Teočaka ubijeno 67 civila.

Branilac Dragan Gotovac je rekao da bi svjedoke da su prisutni u sudnici, između ostalog, pitao da li je tačno da su na području Teočaka držali straže i bili vojno organizovani, da li su imali namjeru odlaska u Sapnu i Vitinicu da se naoružaju, da li ih je dijelom puta pratila jedinica Interventnog voda koja je bila naoružana, da li je 90 posto muškaraca bilo vojno sposobno i da li su zalutali, te da li porodice oštećenih primaju naknadu za poginule borce od federalnih vlasti.

Pojedine svjedoke bi Odbrana, kako je naveo Gotovac, pitala da li su u srodstvu sa Zedinom Mehićem, sinom Refika, te da li je on poginuo u borbi ili je strijeljan u događaju za koji se vodi postupak.

Prema evidenciji Sudskog vijeća za ovaj glavni predmet planirano je saslušanje još 52 svjedoka Tužilaštva BiH. U svrhu ubrzanja procesa, sudija Maksumić je zatražio od tužiteljice Dike Omerović da u narednih deset dana napravi evidenciju svjedoka i definiše specifičnosti o kojima će oni govoriti, jer je dovoljan broj svjedoka saslušan na sve okolnosti.

Sudskom vijeću se na ročištu obratio i optuženi Marković koji je rekao da ima problem sa dolaskom na suđenje iz Republike Austrije gdje je nastanjen, te da nakon povratka kući mora u karantin zbog mjera u ovoj državi.

Nastavak suđenja je zakazan za 31. januar 2022. godine.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju