Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Milan Ninković i ostali. Foto: Sud BiH

Optuženi Milan Ninković nije pristupio statusnoj konferenciji, na kojoj je rečeno da je umjesto sutkinje Lejle Konjić-Dragović, koja je na bolovanju, za člana Sudskog vijeća imenovan sudija Braco Stupar.

Branilac Branko Ristić je kazao kako je Ninković otpušten iz bolnice te da se nalazi na kućnom liječenju, o čemu je obavijestio Sud BiH, kao i da ovo ročište može biti održano i bez njega.

Odbrana i optuženi, prema Ristiću, nemaju primjedbi na novi sastav Vijeća.

Davorin Jukić, predsjedavajući Sudskog vijeća, rekao je kako će sudiji Braci Stuparu trebati mjesec dana da se upozna s predmetom.

“Moramo krenuti iznova, ali ćemo se naredni put dogovarati kako”, kazao je Jukić, na šta Odbrana i Tužilaštvo nisu imali primjedbi.

Suđenje Milanu Ninkoviću, ratnom članu Kriznog štaba u Doboju, odgođeno je sredinom jula na neodređeno vrijeme, nakon nalaza vještaka da nije u mogućnosti da prati suđenje zbog zdravstvenih razloga.

On je optužen za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s Borislavom Paravcem, Andrijom Bjeloševićem i Milanom Savićem, kojima se sudi u odvojenom postupku. Na teret im je stavljeno da su, u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine, vršili progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem i drugim nečovječnim djelima na području Doboja i Teslića.

Sud BiH je 23. juna 2019. godine donio odluku da se razdvaja krivični postupak koji se vodi protiv Milana Ninkovića u odnosu na Paravca i ostale.

Termin suđenja će biti poznat naknadno.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju