Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je na svečanom otvorenju bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju najavio dalju saradnju s kineskim kompanijama, od kojih očekuje da u ovom entitetu dugo ostanu sa svojim projektima.
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom oslobodio optužbi Borislava Paravca, Andriju Bjeloševića i Milana Savića za zločin protiv čovječnosti na području Doboja i Teslića.
Nekoliko članova porodica nestalih iz Grapske kod Doboja, ubijenih u ljeto 1992., apeluje da se pronađu grobnice koje kriju kosti njihovih najmilijih, mada postoji sumnja da su njihova tijela bačena u rijeku. Neki od ubijenih su u trenutku ubistava bili djeca, starci, bolesni ili osobe s invaliditetom.
Iako zakazano za danas, ročište na kojem će se izreći presuda Borislavu Paravcu, Andriji Bjeloševiću i Milanu Saviću, optuženima za zločine u Doboju i Tesliću, prolongirano je za 6. august.
U Okružnom sudu u Doboju odložena su ročišta za izjašnjenje o krivici u tri predmeta za zločine počinjene nad civilima u Bosanskom Brodu, Doboju i Tesliću jer se optuženi koji žive u Hrvatskoj, Švedskoj i Srbiji nisu odazvali.
Odbrana Andrije Bjeloševića, optuženog za zločine u Doboju, kazala je, iznoseći završnu riječ, da Tužilaštvo nije uspjelo dokazati da je kao načelnik Centra službe bezbjednosti (CSB) Doboj bio dio udruženog zločinačkog poduhvata protiv bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.
Odbrana Borislava Paravca, nekadašnjeg predsjednika Kriznog štaba u Doboju, zatražila je oslobađajuću presudu, uz ocjenu da nisu dokazane optužbe protiv njega.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je da Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić budu proglašeni krivim za zločine protiv čovječnosti počinjene na području Doboja i Teslića.
Na suđenju za zločine počinjene na području Doboja i Teslića, Odbrane Andrije Bjeloševića i Milana Savića uložile su materijalne dokaze, nakon čega je dogovoreno da naredne sedmice Tužilaštvo Bosne i Hercegovine iznese završnu riječ.