Petak, 7 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mostar. Foto: BIRN BiH

Tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Seid Marušić pročitao je iskaz preminulog svjedoka Mustafe Macića iz 1996., koji je tada ispričao kako su mu u augustu 1993. godine pripadnici policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) došli na vrata i naredili da napusti stan i pođe sa njima.

Kako je pročitano iz iskaza, Macić je nakon toga odveden u logor “Vojno”, gdje ih je dočekao upravnik logora Mario Mihalj. Nakon toga su razdvojeni muškarci i žene, a on je smješten u podrumu jedne kuće. Macić je ispričao da je ujutro kad se probudio “dobio nekoliko šamara”, prilikom čega mu je izbijen zub.

“Isti dan nas šalju na fizičke poslove”, kazao je Macić tokom istrage, objasnivši da su radove obavljali uz samu liniju te da su predstavljali živi štit.

Svjedok je u iskazu rekao da su sve zatvorenike koji su obavljali fizičke poslove tukli i maltretirali, a on je u logoru proveo 40 dana.

Kako je ispričao tokom davanja iskaza, pripadnici Hrvatske vojske i HVO-a su izvodili žene i silovali.

“Ovu činjenicu sam saznao po pričama žena”, kazao je on.

Macić je rekao kako je zločine u logoru, između ostalih, pravio i izvjesni Tinjak.

Tinjakov branilac Fadil Abaz rekao je da bi pitao svjedoka gdje je išao kopati rovove i da li je to bilo kod Zalihića kuće, te da li poznaje osobu Tinjak, kako izgleda i kako je dobio informacije o toj osobi.

Odbrana Golemca je kazala da je svjedok izjavio da ga je odvela policija HVO-a te da bi ga s tim u vezi pitali da li je on ikada vršio identifikaciju osoba koje su ga odvele.

Juri Kordiću, Draženu Lovriću, Dariju Sušcu, Nedžadu Tinjaku, Nuhanu Šikalu, Dariju Mihalju, Stanku Škobiću, Tomislavu Ančiću i Slavku Golemcu se na teret stavlja zatvaranje u logore “Heliodrom” i “Vojno”, progon i teška zlostavljanja bošnjačkog stanovništva Mostara počinjena tokom 1993. i 1994. godine. Prema optužnici, oni su bili pripadnici Prve bojne Druge brigade i “Kažnjeničke bojne” HVO-a.

Na ovom ročištu je Hamza Žujo, vještak medicinske struke, obrazložio svoj nalaz i mišljenje iz 2017. godine o težini fizičkih povreda oštećenog svjedoka S-152, a koji je sačinio na osnovu medicinske dokumentacije i pregleda.

On je, između ostalog, objasnio da prelom nosa predstavlja tešku tjelesnu povredu kao i da je ožiljak u predjelu glave nastao uz pomoć oštrog mehaničkog oruđa.

Vještak Žujo je nakon pitanja branioca Abaza rekao da se ne može izjasniti o vremenu nastanka preloma nosne kosti i bjeličastog ožiljka.

Tužilac Marušić pročitao je i iskaze još jednog preminulog svjedoka čiji se sadržaj ne može objavljivati u medijima.

Nastavak suđenja bi, prema službenom rasporedu, trebao biti 4. oktobra.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju