Srijeda, 26 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Behaija Krnjić je uložio nekoliko dokumenata o radno-pravnom statusu optuženog, a kojima, kako je rekao, želi dokazati da je od aprila do septembra 1992. bio aktivni pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Foča.

Kao materijalni dokaz uložen je i dokument iz Haškog tribunala, a u kojem, kako je napomenuo Krnjić, stoji da je “optuženi učestvovao u hapšenju i zatvaranju civila s područja Foče”. U sudski spis uložen je i Izvještaj o počinjenim silovanjima na području Republike Srpske (RS), koji je sačinila Komisija za prikupljanje činjenica o ratnim zločinima u BiH.

Kako je objasnio Krnjić, u izvještaju je navedeno da je svjedokinju B-1 silovao optuženi. Odbrana je prigovorila na zakonitost dokumenta, istaknuvši da se u sudnici utvrđuje da li je optuženi nekoga silovao.

Tužilaštvo BiH tereti Janjića da je u augustu 1992. godine zaštićenu svjedokinju B-1 silovao u Policijskoj stanici u Miljevini, pri čemu ju je udarao i prijetio joj. Janjić, bivši aktivni pripadnik policije iz Miljevine, u maju i junu 1992. je, prema optužnici, učestvovao i u nezakonitom hapšenju više od 20 muškaraca nesrpske nacionalnosti s područja Miljevine.

Tužilac je uložio i spisak lica za koja se osnovano sumnja da su počinila ratni zločin u Foči, naglasivši da je tu evidentirano i ime optuženog. Krnjić je u spis priložio i akt Haškog tribunala u kojem su podaci o zatvorenim osobama u Kazneno-popravnom domu (KPD) Foča, a u kojem su navedena i lica iz optužnice.

Na ovom ročištu održana je i statusna konferencija na kojoj je Odbrana optuženog kazala da će saslušati sedam svjedoka i da će Janjić iskaz dati u svoju korist. Neki od svjedoka, kako je rekao branilac Slaviša Prodanović, pokušat će dati alibi optuženom za vrijeme navedeno u optužnici.

Saslušanje optuženog zakazano je za 8. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: Saznanja svjedoka o učesnicima ubistava muškaraca iz Jusića
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je čuo da su optuženi i veći broj drugih lica učestvovali u ubistvima muškaraca iz sela Jusići.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Odlučujuća uloga Ratnog predsjedništva u likvidaciji ratnih zarobljenika
Nalaz vještaka vojne struke iznesen pred Državnim sudom pokazao je da je Ratno predsjedništvo u Bugojnu imalo odlučujuću ulogu u formiranju zatočeničkih objekata, imenovanju upravnika logora, zadržavanju ratnih zarobljenika umjesto njihovog prebacivanja u Kazneno popravni zavod u Zenici, te da se u ratnom dnevniku optuženog Dževada Mlaće pominje i njihova likvidacija.