Analize i istraživanja


U utrci za pravdom, Ukrajina ponavlja greške Bosne i Hercegovine 21. Februara 2024. Analiza Isključivi fokus ukrajinskih vlasti na kažnjavanju zločina ruskih snaga, koji je doveo do više od hiljadu suđenja u odsustvu ali i protiv vlastitih građana koji su navodno sarađivali s Rusijom, sada prijeti da ugrozi drugi važan proces – strateški pristup otklanjanju posljedica rata. Kijevske vlasti još od aneksije Krima 2014. godine rade na strategiji tranzicijske pravde ali, zbog nedostatka političke volje, ovaj okvir sistemskog pristupa pravdi, baš kao ni u BiH, nikada nije usvojen.
Aplauzi Ćoriću na knjizi uz navode o haškoj osudi nevinih Hrvata 20. Februara 2024. Analiza Promociju knjige Valentina Ćorića, koji je odslužio šesnaestogodišnju zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, žrtve vide kao glorifikaciju svega za šta je rukovodstvo takozvane Herceg-Bosne osuđeno na ukupno 111 godina zatvora pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), čiji je rad osporavan govorima u Mostaru.
GA <3 ZA: Igrom riječi protiv cenzurisanja objava o ubistvima civila 16. Februara 2024. Analiza Informacije o ratu u Gazi na društvenim mrežama trpe cenzuru, posebno slike ubistava civila. Iako je protok dezinformacija koje šire opasne organizacije kao Hamas validno ograničen na društvenim mrežama, novinari ali i organizacije za ljudska prava smatraju da platforme, prvenstveno Facebook i Instagram, aktivno guše vijesti o stradanjima iz tog dijela svijeta.
Srbijanski regulator će ponovo odlučivati po prijavi prijedorskih logoraša protiv Happy TV-a 14. Februara 2024. Analiza Srbijansko Regulatorno tijelo za elektronske medije (REM) odlučivat će ponovo po prijavi bivših logoraša za navode u programu Happy TV-a da su logori u Prijedoru 1992. bili sabirni centri, jer je Upravni sud Republike Srbije zaključio da REM nije imao pravo da obustavi postupak u kome je morao obezbijediti i učešće prijavitelja.
Zašto za jedan sud i tužilaštvo u maju 1992. godine nije bilo rata 8. Februara 2024. Analiza Stevo Mumović je u oktobru 2023. godine pravosnažno oslobođen krivice za ratni zločin protiv civila. Ali on nije po tome poseban, nego po činjenici da u njegovom slučaju pravosudne institucije Republike Srpske nisu mogle utvrditi da je na području Vlasenice u maju 1992. godine postojao ratni sukob. Analiza Detektora otkriva kako je moguće da Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu i Republičko tužilaštvo nisu mogli dokazati jednu od sudski utvrđenih činjenica Haškog tribunala i ko je kriv za ovakvu odluku.
Detektor Fact-Check: Osporavanje presuđenih činjenica o Markalama 6. Februara 2024. Analiza Novinska agencija Republike Srpske i Radiotelevizija tog entiteta objavili su u susret godišnjici Markala intervju s bivšim srbijanskim obavještajcem Jovanom Milanovićem u kojem je tvrdio da je eksplozija u kojoj je ubijeno preko 60 ljudi projektovana od strane “američke tajne službe i muslimanskih snaga u BiH”, što je suprotno nalazima Vijeća u nekoliko haških presuda.
Tri stvari koje trebate znati o prvom optuženom za veličanje ratnog zločinca 31. Januara 2024. Analiza Dvije i po godine nakon što su donesene izmjene Krivičnog zakona kojima se brani i kažnjava negiranje genocida, ratnih zločina i veličanje ratnih zločinaca, te nakon više desetina odbačenih prijava, Državno tužilaštvo konačno je podiglo prvu optužnicu i to protiv predsjednika udruženja “Istočna alternativa” u Bratuncu, zbog plakata kojim je čestitao rođendan Ratku Mladiću.
Medij povezan s Hezbollahom genocid u Srebrenici naziva masakrom 25. Januara 2024. Analiza U analizi koju je objavila lebanonska televizija povezana s Hezbollahom, britanski novinar Kit Klarenberg negirao je genocid u Srebrenici kako bi tvrdio da Međunarodni sud pravde zbog Zapada ne smije optužiti Izrael. Ovakve narative sagovornici Detektora ocjenjuju alatom za urušavanje pravne i naučne istine, koji vjerovatno potiče iz Rusije, a poziv su na novo nasilje i igranje s osjećanjima žrtava.
Šta trebate znati o kažnjavanju ratnog seksualnog nasilja u BiH 5. Januara 2024. Analiza Unazad šest godina, kazne za zločin ratnog seksualnog nasilja i dalje su blage ili ispod zakonskog minimuma, nedosljedne u kontekstu olakšavajućih i otežavajućih okolnosti priklonjenih počinitelju, a ne žrtvama, dok se specifične okolnosti ne cijene, već prepisuju u presudama, pokazuje novi izvještaj organizacije TRIAL International u BiH.
Sud BiH decembar 2023. Slanje saopćenja o optužnicama Tužilaštva BiH tokom praznika – netransparentnost ili predanost 4. Januara 2024. Analiza Sagovornici Detektora kažu da slanje saopćenja tokom neradnih dana o podignutim optužnicama za ratne zločine Tužilaštva BiH potvrđuje odranije ustaljenu praksu o podizanju norme na kraju godine, ili se namjerno želi što manja transparentnost u danima kada je pažnja javnosti usmjerena na zabavni sadržaj u medijima, što može dodatno poljuljati povjerenje u ovu instituciju.