Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužiteljica Elvira Stanojlović je pojasnila da je dvogodišnja kazna za Kekića preblaga i zatražila kaznu u dužem trajanju.

“Slaže se Tužilaštvo da su porodične prilike i ranija neosuđivanost olakšavajuće okolnosti, ali one nikako ne mogu imati karakter osobito olakšavajućih, što je smatralo Apelaciono vijeće”, rekla je tužiteljica.

Prvostepenom presudom iz juna 2017. Kekić je oslobođen optužbe da je 20. marta 2015., s ciljem pridruživanja stranoj paravojnoj formaciji, u vozilu citroën napustio BiH preko Graničnog prelaza Orašje, odakle je otišao prvo u Tursku, a zatim neutvrđenog dana u Siriju, gdje se priključio jedinici “Enver Awlaki”, koja djeluje pri Islamskoj državi, i gdje je ostao do 2. oktobra 2015. godine.

Apelaciono vijeće je uvažilo žalbu Tužilaštva BiH i ukinulo ovu presudu te je u ponovljenom suđenju u novembru 2017. Kekića osudilo na dvije godine zatvora. S obzirom da je Kekić prvo oslobođen pa osuđen, dozvoljena je žalba Trećestepenom vijeću.

Kekićev branilac Senad Dupovac je istakao da se presuda zasniva na “posrednom svjedoku koji ništa nije vidio”, već samo čuo od optuženog, kao i da je sporno postojanje jedinice “Enver Awlaki”.

“Svjedoci Odbrane, koji su u drugim predmetima bili svjedoci Tužilaštva BiH, rekli su da se ne može odmah po ulasku u Siriju izvršiti mobilizacija, pridružiti se vojnim formacijama i otići na obuku. Muharem Smajić je rekao da je bio sa optuženim u Siriji, da je radio u restoranu i da nikad nije bio u vojnoj formaciji”, kazao je Dupovac i dodao da su se Smajić i Kekić vratili zajedno.

Branilac Dupovac je dodao kako je Prvostepeno vijeće na pravilan način analiziralo sve dokaze, kao i da ne postoje činjenice koje opravdavaju osuđujuću presudu.

Kekić je rekao da je “muškarac koji je krenuo s njim” imao namjeru posjetiti rodbinu u Makedoniji i Turskoj, da je pristao da ga vozi i da je kazao supruzi da će se vratiti za desetak dana.

“Meni je bila želja da vidim to sve. Nažalost, otišao sam”, rekao je Kekić, koji je negirao učešće u bilo kakvim jedinicama.

Ispričao je i da je radio u restoranu, što je, kako je izjavio, kazao i u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), da je išao po graničnim prelazima da vidi gdje se može prijeći, kao i da se posjećivao i družio sa Smajićem, te su išli zajedno u džamiju.

“Htio sam kući. Kasnije sam nekako uspio da se ‘iskobeljam’ i ostavio sam auto”, naveo je Kekić, koji je još napomenuo da je sa Smajićem bio u istražnom zatvoru u Turskoj i da su ih pustili nakon četiri mjeseca uz objašnjenje da je istina sve što su rekli.

Odluka po žalbama Tužilaštva i Odbrane bit će naknadno donesena.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.