Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Murat Tahirović, predsjednik “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”, kazao je da je Haški tribunal sudovima u regionu ostavio neprocjenjivu građu dokaznog materijala kako bi nastavili s procesuiranjem ratnih zločina. Presude Tribunala u Haagu on smatra i opomenom budućim generacijama.

“Najveći doprinos ostvarivanju pravde su osigurale žrtve koje su više puta svjedočile o teškim torturama koje su preživjele, na taj način ponovo ih proživljavajući, kako bi dovele do ovih rezultata. (…) Postavlja se pitanje da li su političari u regionu spremni pokloniti se žrtvama i doprinijeti zakonskom regulisanju njihovih prava, uključujući fondove za reparacije”, naveo je Tahirović.

On je istakao i da se u BiH i regionu još uvijek negiraju zločini i pravosnažne presude, pa čak i od članova Predsjedništva BiH, a najveća opasnost koja prijeti jeste rastuća retorika “fašizma”.

“Imamo opravdanu bojazan da će politika uticati na donošenje presuda i da je sljedeća faza izjednačavanje žrtve i počinioca”, rekao je Tahirović.

Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja “Žena – žrtva rata”, zadovoljna je radom Tribunala, ali je napomenula da odluka Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o isplati nematerijalne štete nanesene kršenjem međunarodnog humanitarnog prava nikada nije ispoštovana.

Fikret Grabovica, predsjednik “Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva”, kazao je da je djelimično zadovoljan radom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), ali je veoma nezadovoljan radom Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine. Prema njemu, Haški sud je donio nekoliko presuda o teroriziranju, granatiranju i snajperisanju građana Sarajeva, dok Državni sud nije donio nijednu presudu počiniocima zločina nad oko 11 hiljada ubijenih Sarajlija.

Osvrnuvši se na rad Tribunala, Munevera Avdić iz Kotor-Varoši je navela kako nije dokazan genocid ni u jednoj općini osim u Srebrenici, a da se genocid, prema njenom mišljenju, “desio u cijeloj BiH nad bošnjačkim stanovništvom”.

Govoreći o samoubistvu Slobodana Praljka u haškoj sudnici krajem novembra ove godine, bivša logorašica iz “Vojnog” kod Mostara je izjavila da “sažalijeva sve one koji Praljka smatraju herojem”.

“Ja sam koliko toliko zadovoljna radom Haškom suda koji je kazao šta se dešavalo u BiH. Mi znamo da priča nije završena, pred nama su tužbe za naknadu nematerijalne štete, ali ja vjerujem u to da istina uvijek pobjeđuje”, rekla je Ćorić, apelujući na vlasti, žrtve i medije da se suzdrže od svega što je “fašističko”.

Mirsada Malagić, koja je više puta svjedočila u Haagu, smatra da je procesuiranje djelimično urađeno, ali i da se nada da će domaće pravosuđe nastaviti s radom kako bi okončalo taj posao.

Govoreći o domaćem pravosuđu, Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” nada se da će se u Sudu BiH, koji smatra političkim, zaposliti više stručnjaka.

“Nadam se da će se početi zapošljavati po znanju, a ne preporukama”, dodala je Subašić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.