Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedočeći putem videolinka iz Njemačke, Fehima Bačić je kazala da su u maju 1992. godine u Zecove dolazile naoružane i uniformisane osobe.

“Dolazile su one komšije što će nas pobiti”, rekla je svjedokinja, dodavši da je među njima znala Željka i Radovana Grbića te Boška Grujičića.

Navela je da su njeni sinovi Izet i Ismet zvani Šonja ubijeni 23. jula 1992. godine.

Budući da je tokom saslušanja dolazilo do učestalih prekida videolinka, Sudsko vijeće je kazalo da ih je tehničko osoblje obavijestilo da na ovom ročištu nije moguće nastaviti sa saslušanjem svjedokinje.

Za ubistva, mučenja, seksualno nasilje, uništavanje i oduzimanje imovine stanovnika sela Zecovi u julu 1992. godine, optuženi su Dušan Milunić, Radomir Stojnić, Radovan Četić, Duško Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Ilija Zorić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujčić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović.

Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije te drugih formacija.

Suđenje će se nastaviti 10. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Potvrdio da je grmjelo od pucnjave, ali ne i imena vojnika
Na suđenju za zločine počinjene u Sokocu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se ubistava muškaraca iz Novoseoca, ali nije mogao navesti imena optuženih i drugih lica koje je vidio nakon pucnjave, kao što se navodi u njegovom iskazu iz istrage.
Zatraženo još tri mjeseca pritvora za Nešića, Tužilaštvo sumnja da se uticalo na svjedoke
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je još tri mjeseca pritvora za bivšeg državnog ministra sigurnosti Nenada Nešića, osumnjičenog za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja i primanje mita, dok je Odbrana predložila puštanje na slobodu uz izricanje mjera zabrane.
Duško Zorić: Odbrana želi saslušati osuđenog Četića
Dragan Panić i ostali: Saznanja o ubistvu majke u Dragalovcima
Enes Jahić: Završne riječi polovinom aprila