Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužioci su u podnesku Žalbenom vijeću Haškog tribunala naveli da ne postoje razlozi da se “preispita ili poništi” odluka Vijeća da Mladićevo pravo na fer suđenje nije prekršeno time što su neki od pravnika koji su radili na presudi Karadžiću, sada pomažu Vijeću koje će donijeti presudu Mladiću.

Mladićevi advokati su rekli da su pravnici u presudi Karadžiću već donijeli neke zaključke o krivici bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) i da zbog toga trebaju biti diskvalificirani. Ovaj zahtjev je odbačen jer je Vijeće kazalo da pravnici ne donose zaključke o krivici, već da je to uloga sudija, nakon čega je Odbrana zatražila da se ta odluka preispita ili poništi.

Tužioci su u odgovoru naveli da Mladićevi advokati nisu obrazložili zašto bi odluka bila preispitana, već da se samo ponavljaju argumenti iz prvog podneska, kao i da bi konačno rješenje ovog pitanja trebalo biti izneseno u žalbi.

“Dokazni postupak Odbrane je skoro završen, jer će posljednji svjedok dati iskaz za mjesec dana, 16. augusta. U interesu pravde je da se ovaj postupak završi ekspeditivno. Bilo kakva dozvola za žalbu po ovom pitanju bi stvorila zastoj umjesto da ubrza postupak”, navode tužioci.

Mladiću se sudi za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u nekoliko općina imao razmjere genocida, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Za iste zločine Haški tribunal je nepravosnažno osudio Karadžića na 40 godina zatvora.

Mladićeva Odbrana je prošle sedmice zatražila i obustavu postupka pred Haškim tribunalom zbog “sistemske pristrasnosti” ovog suda.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.