Četvrtak, 11 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH je prigovorilo na zakonitost i autentičnost dva dokaza, dok je za ostale ocijenilo da su nerelevatni.

Sud će pregledati dokumentaciju i na narednom ročištu izjasniti se o relevantnosti i autentičnosti.

Tužilaštvo je najavilo da će direktno saslušati Vlastimira Golijana i Zorana Goronju, koji su ranije svjedočili na ovom suđenju na poziv Odbrane.

Sud BiH je Golijana osudio na 15, a Goronju na 30 godina zatvora za sudjelovanje u strijeljanju grupe od oko 800 muškaraca iz Srebrenice u julu 1995. na Branjevu (općina Zvornik).

Za ova ubistva, Tužilaštvo BiH tereti i Aleksandra Cvetkovića, koji je, kao i Golijan i Goronja, pripadao Desetom diverzantskom odredu Vojske Republike Srpske (VRS).

Nastavak suđenja je zakazan za 3. mart.

Najčitanije
Saznajte više
Počelo suđenje Meškoviću i ostalima zbog zloupotrebe muzejskih karata
Čitanjem optužnice u sarajevskom Kantonalnom sudu počelo je suđenje Jasminu Meškoviću, nekadašnjem predsjedniku Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini, i ostalima zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja koje se odnosi na prodaju duplih muzejskih karata u Sarajevu i Mostaru.
Predložene mjere zabrane članovima udruženja “Panter”
Sarajevsko Kantonalno tužilaštvo predložilo je Općinskom sudu u Sarajevu da odredi mjere zabrane članovima udruženja “Panter” Ahmedu Džinoviću i Semiru Sultanoviću, osumnjičenima za više krivičnih djela, zbog zakonskog ograničenja trajanja pritvora u odnosu na krivična djela, saopćeno je iz Tužilaštva.