Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Ibro Bulić zatražio je da se trojici optuženih odrede mjere zabrane kontaktiranja i sastajanja sa određenim osobama i svjedocima, zatim zabrane putovanja i napuštanja boravišta, uz oduzimanje putnih isprava, objasnivši da optuženi posjeduju državljanstvo Srbije, te kontrolisanje optuženih na adresama boravišta jednom dnevno.
Miloš Perić, branilac prvooptuženog Vasića, rekao je da Tužilaštvo BiH već deset godina vodi istragu protiv njegovog branjenika, koji se pojavljivao kao svjedok u brojnim predmetima i “više od 20 puta se odazivao na pozive sudova i tužilaštava”, te dodao da Vasić nikad nije pokušao izbjeći pozive suda ili drugih organa.
On je istakao da je Vasić državljanin BiH, porodičan čovjek i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS), te da bi zabrana napuštanja boravišta mogla ugroziti egzistenciju njegove porodice, ali da su spremni Sudu BiH predati putne isprave.
“On želi da se ovo okonča i on je odgovoran svojoj porodici i glasačima”, kazao je Perić i dodao da je nakon podizanja optužnice “slučaj pratila pretjerana medijska kampanja”.
“U interesu mi je da se sudski okonča ova agonija mene i moje porodice”, dodao je Vasić obraćajući se Sudu BiH.
Advokat Nenad Rubež, koji brani Danila Zoljića, nije se protivio predaji dokumenata i zabrani napuštanja države, ali se usprotivio ostalim mjerama i rekao da Zoljić “ne namjerava pobjeći jer smatra da nije kriv”. Rubež je dodao da Državno tužilaštvo nije navelo niti jednu okolnost zašto bi Zoljiću bilo zabranjeno kontaktiranje sa svjedocima, jer su “svjedoci dokaz”, te da bi kućni pritvor mogao uticati na pripremu Odbrane.
“Moj klijent je više od deset godina u dešavanjima vezanim za Srebrenicu i ova optužnica je jedini način da izađe iz toga”, rekao je Radivoje Lazarević, branilac trećeoptuženog Pantića, dodavši da ne postoje okolnosti koje ukazuju da bi optuženi mogao napustiti zemlju.
Vasić, Zoljić i Pantić su optuženi za pomaganje u prisilnom premještanju stanovništva iz Srebrenice, odvajanju muškaraca od njihovih porodica, kao i za zarobljavanje i pogubljenje muškaraca i dječaka na području Bratunca, Srebrenice i Zvornika.
Vasić je, kako se navodi u optužnici, bio komandant štaba policijskih snaga Zvornik i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a Zvornik, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica CJB-a Zvornik.
Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu za određivanje mjera zabrane.
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović