Utorak, 16 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Izricanje presude Džeki, koji je okrivljen za ubistva Hrvata počinjena 16. aprila 1993. u Trusini, kao i za zločin nad hrvatskim civilima i zarobljenicima u Jablanici, zakazano je za petak, 6. juna.

Istog dana bit će iznesene završne riječi na suđenju Branku Vlači, optuženom za zločine na području Vogošće. 

Prvi svjedok Tužilaštva BiH u ponedjeljak, 2. juna, dat će iskaz na suđenju sedmorici optuženih za zločine počinjene u Kotor-Varoši. Za progon Bošnjaka i Hrvata s područja Kotor-Varoši u maju 1992. godine, optužnica tereti Savu Tepića, Dragoslava Bojića, Duška Vujičića, Duška Maksimovića, Radojka Keverovića, Radu Škorića i Iliju Kurušića.

U ponedjeljak će se nastaviti suđenje Nikoli Mariću, optuženom za zločine u Prozoru, kao i Ostoji Stanišiću i Marku Miloševiću, kojima je na teret stavljen genocid u Srebrenici.

Nastavak suđenja Ivanu Zeleniki, Srećku Hercegu, Ivanu Mediću, Edibu Buljubašiću i Marini Grubišić-Fejzić zakazan je za utorak, 3. juna, a dan kasnije bit će saslušana tri nova svjedoka Optužbe na suđenju Vitomiru Rackoviću, optuženom za zločine u Višegradu.

Za četvrtak, 5. juni, nastavljaju se suđenja Dževadu Salčinu i Nedžadu Hodžiću za zločine počinjene na Igmanu, Indiri Kamerić, optuženoj za zločine u Bosanskom Brodu, te Goranu Vujoviću, Miroslavu Duki, Neđeljku Kuljiću i Željku Iliću, kojima su na teret stavljeni zločini u Bileći.

Istog dana, novi svjedoci bit će saslušani na suđenjima Nihadu Bojadžiću, kojem se na teret stavljaju zločini u Jablanici, te Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu, optuženima za zločine počinjene na području općine Hadžići.

Za petak je planirano saslušanje novih svjedoka na suđenju Josipu Toliću, optuženom za zločine u Bosanskom Brodu i Odžaku, Vehidu Subotiću za zločine u Zenici, kao i Marinku i Zoranu Bjelici te Novici Tripkoviću za zločine počinjene u Kalinoviku. 

Pred Apelacionom vijećem Suda BiH sljedeće sedmice će se nastaviti obnovljeno suđenje Mehuri Selimoviću, Adilu Ružniću i Emiru Mustafiću za zločine u Krajini.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Lučić: Servisiranje službenih vozila vršilo se na osnovu tendera
    Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je govorio o načinu na koji su se servisirala službena vozila, te šta je podrazumijevalo vanredno servisiranje.
    Određen pritvor trojici “Pantera”
    Općinski sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor Ahmedu Džinoviću, Harisu Behramoviću i Semiru Sultanoviću, osnivaču i članovima Udruženja “Panter” osumnjičenim za nasilničko ponašanje, neovlašteno snimanje, ucjenu, narušavanje sigurnosti i narušavanje nepovredivosti doma, saopćeno je iz sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.
    Zatražene mjere zabrane za petero osumnjičenih iz Udruženja “Panter”