Nedjelja, 4 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Preispitivanje presude je potrebno da se ispravi nepravda koja je učinjena desetinama hiljada muškaraca, žena i djece ubijenih ili ranjenih u Sarajevu i Srebrenici i njihovim porodicama zbog primjene pogrešnog pravnog principa za pomaganje i podržavanje zločina u predmetu protiv Perišića”, navodi se u podnesku Haškog tužilaštva. 

Preispitivanje presude iz februara prošle godine, kako smatra Haško tužilaštvo, opravdano je s obzirom da je Apelaciono vijeće u predmetu protiv Nikole Šainovića i ostalih navelo da je pri oslobađanju Perišića došlo do pogrešne primjene pravnih principa, s obzirom da je po prvi put zatražen dokaz o “konkretno usmjerenoj pomoći” kao elementu zločina. 

Haško tužilaštvo smatra da Apelaciono vijeće ima pravo da preispita vlastite odluke u “rijetkim i iznimnim slučajevima”.

“Preispitivanje je potrebno s obzirom da je Apelaciono vijeće u postupku protiv Šainovića navelo da je primijenjen pogrešni pravni princip samo 11 mjeseci nakon presude Perišiću (…) Pravda mora biti pružena žrtvama i preispitivanje odluke je jedini način da se to omogući”, navodi se u podnesku koji potpisuje glavni tužilac Serge Brammertz. 

Haški tribunal je prošlog mjeseca osudio Nikolu Šainovića, Nebojšu Pavkovića, Vladimira Lazarevića i Sretena Lukića na ukupno 74 godine zatvora za učešće u zločinima na Kosovu. 

Prvostepenom presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Perišić je proglašen krivim da je “pomagao i podržavao” zločine u BiH i Hrvatskoj te je osuđen na 27 godina zatvora. Međutim, ova presuda je ukinuta, te je prošle godine Perišić oslobođen krivice. 

Theodor Meron, predsjedavajući Apelacionog vijeća Haškog tribunala, obrazlažući tu presudu rekao je da Tužilaštvo nije dokazalo da je Perišić davao “konkretnu usmjerenu pomoć” pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) koji su činili zločine u Srebrenici i Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje