Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

ločine.

Ove navode tužioca Mirka Lečića branioci optuženih ocijenili su neosnovanim, te zatražili od Apelacionog vijeća Suda BiH da odbije prijedlog za pritvor.

Dragomir Vukoje, predsjedavajući Apelacionim vijećem, rekao je da će “pismena odluka uslijediti”.

Odlukom Ustavnog suda BiH iz 22. oktobra ove godine ukinuta je drugostepena presuda Pekezu i drugima zbog pogrešne primjene krivičnog zakona. Oni su osuđeni po Krivičnom zakonu BiH, a Ustavni sud BiH smatra da je trebao biti primijenjen Krivični zakon bivše Jugoslavije, prema kojem su im mogle biti izrečene niže kazne.

Prema riječima tužioca Lečića, optuženi imaju motiv da izbjegnu ostatak kazne bjekstvom, jer su svjesni da će biti osuđeni po Krivičnom zakonu bivše Jugoslavije. Dvojica saizvršilaca, kako je rekao tužilac, za kojima je raspisana potjernica nalaze se i žive u Srbiji, te bi Pekezima i Saviću mogli pružiti pomoć.

Njihovim puštanjem 18. novembra ove godine, kazao je Lečić, došlo je do traumtizacije preživjelih i porodica ubijenih.

Nebojša Pantić, branilac Savića, kazao je da je Tužilaštvo BiH nespremno dočekalo njihovo puštanje na slobodu, a što je bilo za očekivati nakon odluke Ustavnog suda BiH o ukidanju pravosnažnih presuda.

Kako je naveo, optuženi su pušteni 18. novembra, a prijedlog za određivanje pritvora upućen je dva dana poslije.

“Nisu bili sigurni šta da urade, pa se nakanili. To pokazuje ozbiljnost akta”, dodao je on.

Janko Nikolić, branilac Mirka (Špire) Pekeza, rekao je da su navodi o bjekstvu “puka formalnost”.

“Ima deset dana kako su pušteni i niko nije pobjegao”, dodao je on.

Mirko (Mile) Pekez bio je osuđen na 29, Milorad Savić na 21, a Mirko (Špire) Pekez na 14 godina zatvora zbog zločina nad civilima bošnjačke nacionalnosti počinjenih u septembru 1992. godine. U zatvoru su proveli šest godina.

Prema riječima Duška Panića, branioca Mirka (Mila) Pekeza, radi se o pravnoj praznini koju “sistem nije predvidio”.

“Pravne praznine se ne mogu razmatrati na štetu optuženih”, kazao je Panić.

On je dodao da njegov branjenik nema kuda pobjeći, kao i da nema dvojno državljanstvo. Govoreći o narušavanju javnog reda i mira, on je ustvrdio da je to “na silu izazivanje pritvorskog razloga”.

Najčitanije
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora