Članak

Dio suđenja bez javnosti, ali i Mladića

17. Aprila 2013.00:00
Veći dio današnjeg suđenja Ratku Mladiću u Haagu bio je nedostupan javnosti zato što je iza zatvorenih vrata svjedočio svjedok Tužilaštva čiji je identitet zaštićen.

This post is also available in: English

U dijelu otvorenom za javnost, Mladić nije bio u sudnici, a predsjedavajući sudija Alphons Orie je rekao da će se optuženi vratiti i pratiti sljedeće svjedočenje.

Sudija Orie nije otkrio razlog Mladićevog odsustva. Ranije tokom suđenja, Vijeće je nekoliko puta naredilo da optuženi bude uklonjen iz sudnice, nakon što je glasno i uvredljivo komentarisao iskaze svjedoka.

Suđenje je, bez Mladićevog prisustva, nastavljeno unakrsnim ispitivanjem istražiteljice tužilaštva Erin Gallagher o mapama sa planom ofanzive Vojske Republike Srpske (VRS) na Srebrenicu u julu 1995. godine.

Mladić, tadašnji komandant VRS, optužen je za genocid nad više od 7.000 bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice koje su snage pod njegovom komandom strijeljale u danima poslije zauzimanja enklave, 11. jula 1995.

Gallagher je mape predstavila sudijama početkom marta ove godine, na početku izvođenja dokaza Optužbe o genocidu u Srebrenici. Mladićev branilac, Dragan Ivetić, ispitivao je svjedokinju o izvorima njenih saznanja o sadržaju tih mapa.

Mladić je svojim potpisom odobrio mapu ofanzive na Srebrenicu, nazvane Krivaja 95, a njegova Odbrana nije osporavala autentičnost tog potpisa na mapi prikazanoj u sudnici.

Na kraju suđenja, Mladić se htio obratiti sudijama u vezi sa pismom koje je, prema riječima njegovog branioca Branka Lukića, uputio upravi sudskog pritvora u Scheveningenu. Sudija Ori to, međutim, nije dozvolio, upućujući Lukića da prvo on pročita pismo i procijeni da li je primjereno da se njime bavi Raspravno vijeće.

Mladić je optužen i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te za uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Suđenje Mladiću nastavlja se 18. aprila.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English