Četvrtak, 19 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema pisanju stranih medija, Cvetkovićev advokat Nick Kaufman izjavio je da će razmotriti podnošenje žalbe na odluku suda u Jerusalimu.

Cvetković je uhapšen u Izraelu, a Bosna i Hercegovina je 2010. zatražila njegovo izručenje. On je u Izrael došao 2006. godine, oženjen je Izraelkom i ima državljanstvo ove zemlje.

Tužilaštvo BiH ga sumnjiči da je u julu 1995. učestvovao u ubistvima više od 800 muškaraca i dječaka na Vojnoj ekonomiji Branjevo u Pilici (općina Zvornik).

Procedura izručenja, prema pisanju izraelskih medija, može trajati i do dvije i po godine, a osoba čija je ekstradicija zatražena ima mogućnost ulaganja žalbi višim instancama.  

Pred Sudom BiH trenutno je u toku suđenje Francu Kosu, Stanku Kojiću, Vlastimiru Golijanu i Zoranu Goronji, takođe bivšim pripadnicima Desetog diverzantskog odreda, koji su optuženi za ubistva na Branjevu.

Marko Boškić, bivši pripadnik ovog odreda, osuđen je na 10 godina zatvora zbog istog zločina.

M.T.
Najčitanije
Saznajte više
Neopravdano kašnjenje sudije Vrhovca ili pogrešno tumačenje rokova
Ured disciplinskog tužioca zatražio je kažnjavanje sudije Osnovnog suda u Prnjavoru Nebojše Vrhovca zbog neopravdanog kašnjenja, dok je sudija predložio odbijanje tužbe.
Sutkinja iz Visokog priznala disciplinski prekršaj
Sutkinja Općinskog suda u Visokom Amira Merdić priznala je da nije dostavila izvještaj o imovini, pa će bez provođenja dokaza biti donesena odluka po disciplinskoj tužbi koja je protiv nje podignuta.
Preminuo Borislav Paravac
Epstein dosjei sadrže dokaze o mogućim zločinima protiv čovječnosti
Stipendija za novinarsku izvrsnost 2026. – Poziv za prijave