Vijest

Lalović i Škiljević: Potvrđena optužnica za logor Kula

6. Januara 2009.08:12
Potvrđena optužnica protiv dvojice bivših rukovodilaca Kazneno-popravnog zavoda na Kuli.

Sud BiH potvrdio je 31. decembra 2008. godine optužnicu kojom se Radoje Lalović i Soniboj Škiljević terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Sarajeva.

Prema zvaničnom rasporedu Suda BiH, optuženi bi se o krivici trebali izjasniti u petak, 9. januara.

Prema navodima optužnice koju je podiglo Državno tužilaštvo, Lalović se tereti kao bivši upravnik Kazneno-popravnog doma “Butmir” na Kuli, a Škiljević kao njegov zamjenik. Dom se nalazi na teritoriji današnjeg Istočnog Sarajeva, prije rata služio je kao zatvor, a i poslije rata ima istu namjenu.

U optužnici stoji da su Lalović i Škiljević od maja do sredine decembra 1992. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu “koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva”. U to vrijeme je KP dom Kula “funkcionisao kao logor”.

Lalović i Škiljević su, navodi se u optužnici, “vršili nadzor nad uslovima zatočenja, te određivali dnevni režim zatočenih”, od kojih su neki izgubili na tjelesnoj težini, a bili su lišeni i medicinske pomoći, “što je za posljedicu imalo smrt nekih osoba”.

Optuženi su, smatra Tužilaštvo, znali ili su bar trebali znati da su njihovi podređeni ili druga lica izvodili zatočenike i odvodili ih na nepoznate lokacije, gdje su ih ubijali.

“Uz znanje, ohrabrenje, pristanak i pomoć Lalovića i Škiljevića, koji su bitno doprinijeli i pospješili funkcionisanje logorskog sistema zlostavljanja, stražari su izvodili zatočenike i fizički ih zlostavljali ili ih odvodili drugima da ih zlostavljaju”, navodi se u optužnici.

Lalović i Škiljević, kako stoji u optužnici, sudjelovali su u stvaranju “sistema prinudnog rada”, tako što su sačinjavali ili znali za sačinjavanje spiskova za odvođenje zatočenika iako su znali da to može biti pogubno za zatočenike.

Obojica optuženih su uhapšeni 18. novembra prošle godine, ali im je Sud BiH umjesto pritvora odredio mjere zabrane, koje uključuju zabranu napuštanja mjesta boravišta, te putovanja van BiH, a oduzete su im i putne isprave.

Za ratni zločin počinjen na Kuli optužen je i Momčilo Mandić, bivši ministar pravde tadašnje Srpske Republike BiH, koji je nepravosnažno oslobođen krivice.