Članak

Reakcije na presudu Oriću: Pritisak na pravosuđe BiH

9. Oktobra 2017.12:53
Državno tužilaštvo najavilo je žalbu na oslobađajuću presudu Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću, optuženima za ratni zločin počinjen u selima oko Srebrenice.

This post is also available in: English

Niz političkih reakcija iz Republike Srpske (RS), ali i Srbije, pravni stručnjaci ocjenjuju kao pritisak na pravosuđe Bosne i Hercegovine.

“Nakon što stigne pismena otpravka presude, Tužilaštvo BiH će uložiti žalbu”, rekao je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.

Tužilac koji je protiv Orića i Muhića i podigao optužnicu, Miroslav Janjić za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je kazao da bi bilo neprimjereno da komentariše presudu, ali da će se svakako žaliti.

Presuda Oriću i Muhiću podijelila je mišljenje javnosti u BiH. Predsjednik RS-a Milorad Dodik je, komentarišući presudu, pozvao srpski kadar da napusti institucije Suda i Tužilaštva BiH.

“Dovoljno je da musliman sudi muslimanu i da budete oslobođeni. Ovo je vrijeme da rehabilitujemo referendum o Sudu i Tužilaštvu”, naglasio je Dodik.

Ružica Jukić, potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VTSV BiH), ovaj poziv je ocijenila kao pritisak na rad pravosudnih institucija BiH.

“To su pritisci koji uvijek postoje nakon ovakvih presuda. Smatram da niko ne treba podlijegati takvim pritiscima i pozivima, i mislim da Dodikov poziv niko od nosilaca pravosudnih funkcija neće shvatiti ozbiljno”, kazala je Jukić.

Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, smatra da presuda “pomalo vraća unazad”. “Presuda Oriću nas pomalo vraća unazad i sasvim sigurno će izazvati negativnu međusobnu retoriku”, rekao je Čović.

Naser Orić, bivši komandant Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) na području Srebrenice, i Sabahudin Muhić, pripadnik te vojske, oslobođeni su optužbe da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je oslobađajuća presuda za Orića dokaz da životi srpskih civila nisu jednako vrijedni kao životi drugih ljudi i da je to znak da će Srbija za pravdu uvijek morati da se bori sama.

“Istinu nijedan sud neće moći da sakrije. Moja uloga, kao predsjednika, jeste da ne kažem najstrašnije riječi, jer je očigledno da životi Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića nisu vrijedni kao životi nekih drugih ljudi, jasno je da srpska suza nema roditelja. Jasno je da ćemo za pravdu morati da se borimo mi sami, i da ćemo samo mi biti optuživani”, kazao je Vučić.

Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH, također smatra da je presuda plodno tlo za politička potkusurivanja vladajućoj strukturi RS-a, ali i nesposobnost Državnog tužilaštva.

“Vlast u RS-u ne vodi brigu o zločinima. Njima su žrtve samo povod za političke poene. Danas Dodik tvrdi da je musliman sudio muslimanu, a podršku mu daje Čović. To nema veze s vezom. Dodik u svemu želi da vidi jednu nacionalističku retoriku, i on u ovoj presudi želi da vidi sve osim da je zadovoljena pravda”, smatra Mektić.

On je rekao da je presudom Oriću i Muhiću Tužilaštvo BiH pokazalo nesposobnost, jer nije dokazalo nešto što je dokazivo.

“Tužilaštvo nije bilo opredijeljeno da dokaže krivicu. To je samo dokaz kako se traljavo vodio ovaj predmet. A žestoko naplaćuju od države nerad, glupost i bahatost”, dodao je Mektić.

Pravni ekspert Vehid Šehić nije želio komentarisati samu presudu, rekavši kako ona nije konačna, ali da smatra kako je riječ o pritisku na pravosudne institucije.

“Pravosudne institucije rade pod pritiskom, ne samo političara u ovoj zemlji. S tom praksom konačno treba prestati. Nažalost, živimo u takvom vremenu gdje nema nikakve odgovornosti za pritiske i napade koje trpe pravosudne institucije”, kazao je Šehić.

Porodice žrtava genocida u Srebrenici presudu su dočekale s odobravanjem. Predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović rekla je da je oslobađajuća presuda ogromna satisfakcija za žrtve, bez obzira na osjećaj poniženja koja su doživjeli u proteklom periodu.

“Postoji želja velikih sila i svijeta da se izjednače žrtva i agresor. Naser je žrtva. Naser se branio, nije išao da ubija, to znaju i ptice na granama. On je samo kriv što je preživio. Zato mu se i dešavaju i ovi progoni u Haagu i po BiH”, kazala je Mehmedović.

Iz Fonda za humanitarno pravo Beograd rekli su, komentarišući presudu, da je Tužilaštvo pošteno i posvećeno pristupilo predmetu, uz evidentno loše dokaze za osuđujuću presudu.

“Srbija je suodgovorna za oslobađanje Orića jer svi dokazi su došli iz Tužilaštva Srbije. Izjave najviših čelnika vlasti u Srbiji pokazatelj su da Orić u Srbiji ne bi imao pravično suđenje, jer ako ga Vučić nakon presude Državnog suda i dalje naziva zločincem, jasno je da bi to suđenje itekako bilo pristrasno”, kazao je Nemanja Stjepanović iz Fonda za humanitarno pravo.

On je dodao da presuda ne znači kako zločini u Zalazju nisu počinjeni, ali je bitno za to imati relevantne dokaze.

Admir Muslimović


This post is also available in: English