Članak

Porodice osuđenika: “Zaustaviti stigmatizaciju srpskog naroda”

17. Oktobra 2017.13:35
Porodice Srba osuđenih pred Sudom BiH za ratne zločine su u otvorenom pismu zatražile da Narodna skupština Republike Srpske preduzme korake da zaustavi “pravno nasilje u predmetima ratnih zločina koje dovodi do stigmatizacije srpskog naroda”.

This post is also available in: English

U pismu, koje je dostavljeno medijima, ističe se da je neophodno formirati pravni tim koji bi omogućio da se u predmetima ratnih zločina pruži stručna pomoć i koji bi ujedno izvršio reviziju presuda Suda BiH.

Porodice osuđenih Srba smatraju da je potrebno omogućiti entitetskim sudovima da preuzmu sve predmete ratnih zločina koji se nalaze pred Sudom BiH, čime bi se, kako smatraju, postigla mnogo veća objektivnost i zaštita prava.

Oni su u pismu naveli da je neophodno stati na put postupanju Suda BiH, koji je, prema njima, doveo do stigmatizacije srpskog naroda.

“U svjetlu sramne presude Suda BiH Naseru Oriću, tražimo od vas, predstavnika naroda Republike Srpske, oštro reagovanje da se stane na put stigmatizaciji i progonu srpskog stanovništva, te da se zauzmete za poštivanje slova zakona”, stoji u pismu.

Porodice ukazuju da je, od osnivanja Suda BiH, u predmetima ratnih zločina uočena selektivnost koja ima za cilj, kako se navodi, da se srpski narod prikaže monstruoznim, zločinačkim, pa čak i genocidnim.

“Postoje brojni dokazi koje smo dostavljali i javnosti, a i Sudu BiH, da su iznuđivani iskazi u pojedinim predmetima koji su direktno uticali na donošenje osuđujućih presuda, da su vještačenja fingirana, a svjedočenja lažna. Niti je Sud to htio da uvaži, niti je javnost na to reagovala”, kaže se u pismu.

Sud BiH je prošle sedmice nepravosnažno oslobodio Nasera Orića, bivšeg komandanta jedinica Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) na području Srebrenice, i Sabahudina Muhića, pripadnika tih jedinica, optužbi da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Nakon presude uslijedile su brojne političke reakcije iz Republike Srpske i Srbije, u kojima su neki pozivali i na ukidanje državnog pravosuđa, dok su predstavnici međunarodne zajednice zahtijevali da se sudske presude poštuju i ne komentarišu.

Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec je nakon presude poručio da institucija na čijem je čelu radi profesionalno, a ne pod pritiscima.

“Sud BiH radi profesionalno, u skladu s ponuđenim dokazima od strane Tužilaštva, a ne temeljem političkih i medijskih špekulacija i pritisaka. Očito da su ponuđeni dokazi od Državnog tužilaštva bili nedovoljni za donošenje osuđujuće presude, što će biti naknadno preispitivano u žalbenom postupku. Također, valja napomenuti da je presuda donesena odlukom vijeća, a ne sudije pojedinca. Vijeće donosi odluke većinom glasova sudija, članova istog”, kazao je Debevec u izjavi za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Goran Obradović


This post is also available in: English