Rješavanje predmeta ratnih zločina će se produžiti za dvije godine u odnosu na postojeći rok predviđen Revidiranom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, utvrđeno je na sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Vijeće ministara usvojilo je odluku o formiranju Nadzornog tijela za praćenje provedbe Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, dvije i po godine nakon njenog usvajanja.
Predstavnici mnogobrojnih udruženja žrtava okupljeni pred kompleksom pravosudnih državnih institucija zahtijevali su od Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine efikasnije djelovanje u cilju procesuiranja odgovornih za ratne zločine.
Političke frakcije u Bosni i Hercegovini i dalje ometaju punu provedbu Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, dok mnoge osumnjičene osobe žive u inostranstvu i nisu dostupne vlastima BiH, što stvara potrebu za značajnim poboljšanjem regionalne saradnje kako bi ovaj problem prestao ometati rješavanje velikog broja zaostalih predmeta, rekla je šefica Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec na predstavljanju izvještaja o procesuiranju ratnih zločina u BiH.
Udruženja žrtava u Bosni i Hercegovini sve su više nezadovoljna realizacijom Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina, a i u pravosudnim institucijama nisu optimisti da će procesuiranje predmeta ratnih zločina biti okončano do 2023. godine, kako to predviđa ovaj dokument.
Vijeće ministara nije ni danas razmatralo tačku o formiranju Nadzornog tijela za praćenje Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina niti odluku kojom bi se ubrzalo donošenje nove strategije za borbu protiv terorizma.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) uputilo je poziv svim pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine da iskažu prioritete i potrebe za kadrom u 22 odjela za podršku svjedocima, u cilju efikasnijeg i kvalitetnog rada na predmetima ratnih zločina, što je navedeno kao neophodno i u nedavno usvojenoj Revidiranoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina.
Iako je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na vanrednoj sjednici održanoj 24. rujna, usvojilo Revidiranu strategiju za rad na predmetima ratnih zločina, pripremljenu još 2018. godine, a ministar pravde Josip Grubeša ustvrdio da je “ugledala svjetlo dana”, dokument, sa svim neophodnim dodacima i uputama, još uvijek nije dostupan javnosti niti je dostavljen najvišim pravosudnim institucijama, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Delegacija Evropske unije (EU), Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini pozdravile su usvajanje Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina, ali i zatražile uvođenje efikasnog mehanizma za utvrđivanje disciplinske odgovornosti sudija i tužilaca koji ne provode njene strateške ciljeve i mjere.
Sud Bosne i Hercegovine je pozdravio usvajanje Revidirane državne strategije za procesuiranje predmeta ratnih zločina, navodeći kako je rješavanje ovih predmeta najvažniji segment za državu i društvo u tranziciji.