Analize i istraživanja


Državno tužilaštvo za pola godine podiglo samo dvije optužnice za ratne zločine 15. Jula 2021. Analiza Državno tužilaštvo je u prvih šest mjeseci podiglo samo dvije optužnice za ratne zločine, od čega se jedna odnosi na osobu ranije osuđenu na 18 godina zatvora, pokazala je analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Dva dana do 11. jula: Hoće li Valentin Inzko ispuniti obećanje o zakonu o zabrani negiranja genocida? 9. Jula 2021. Analiza “Zalagat ću se da se u Parlamentu BiH donese zakon o negiranju genocida. Iduće godine ćemo sigurno imati takav zakon”, izjava je koju je medijima dao visoki predstavnik Valentin Inzko prilikom obilježavanja 24. godišnjice genocida u Srebrenici. Dvije godine kasnije, dva dana do obilježavanja 26. godišnjice, ovaj zakon nije usvojen pred Državnim parlamentom, a žrtve i javnost smatraju da je visoki predstavnik mogao i morao uraditi više za procese tranzicione pravde.
Od prošlog jula izrečene dvije kazne za genocid u Srebrenici 8. Jula 2021. Vijest Sud Bosne i Hercegovine je u proteklih godinu dana za genocid u Srebrenici izrekao samo prvostepenu presudu kojom je osuđen Srećko Aćimović, nekadašnji komandant bataljona na području Zvornika, dok je Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) potvrdio doživotnu kaznu bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću. Za godinu dana podignuta je samo jedna optužnica.
Strategija za tranzicijsku pravdu zaboravljena skoro deceniju 7. Jula 2021. Analiza Tokom četvrtine vijeka od okončanja rata u Bosni i Hercegovini, nikada nije usvojena niti provedena Strategija za tranzicijsku pravdu, koja definiše vansudske mehanizme za utvrđivanje činjenica i istine o događajima od 1992. do 1995. godine. Dokument koji je prije skoro deset godina izradila ekspertna grupa Vijeća ministara danas je zaboravljen.
Odgovornost kompanija za genocid nikada nije ispitivana 6. Jula 2021. Analiza Za kompanije s područja Bratunca, Srebrenice, Milića, Zvornika, pa i iz Srbije, čija su teška mehanizacija, ali i autobusi i kamioni korišteni tokom genocida u Srebrenici u ljeto 1995. godine, a onda i u prikrivanju tragova zločina – nikada nije utvrđivana odgovornost. U posljednjih nekoliko godina počinje se insistirati na odgovornosti kompanija za ratne zločine, ali stručnjaci kažu da bi u Bosni i Hercegovini taj proces bio neizvjestan.
Mržnja i revizionizam: Twitter privlačna platforma za negiranje genocida u Srebrenici 5. Jula 2021. Analiza Pretraga objava na Twitteru u protekloj godini otkriva više stotina objava sa specifičnim hashtagovima koji su korišteni za negiranje genocida u Srebrenici na 25. godišnjicu od stradanja više od 7.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Nova pravila ove društvene mreže otvaraju vrata za uklanjanje ovakvog sadržaja, ali analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) otkriva niz profila koji su najodgovorniji za širenje reviozinističkih narativa, čije objave još uvijek nisu obrisane niti je izvjesno da će se to uskoro desiti.
Visoki povjerenik UN-a: Nakon presude srbijanskim zvaničnicima potrebno domaće procesuiranje ratnih zločina 2. Jula 2021. Analiza Nakon što je Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, bivšim šefovima Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije, poslije obnovljenog prvostepenog postupka izrekao po 12 godina zatvora za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, iz Ureda visokog povjerenika Ujedinjenih nacija (UN) za ljudska prava naglašavaju da na ovu presudu ni na koji način ne treba gledati kao na presudu čitavim zajednicama, te da je potrebno da domaći sudovi procesuiraju ratne zločine, kako bi se smanjio broj počinilaca koji su na slobodi i nekažnjeni.
Žrtve u Bosanskom Šamcu pamte direktne počinioce iz presude Stanišiću i Simatoviću 1. Jula 2021. Analiza Predstavnici žrtava iz Bosanskog Šamca kažu da su djelimično zadovoljni kaznama od po 12 godina koje je Haški sud izrekao Jovicu Stanišiću i Franku Simatoviću za odgovornost u zločinima na području ove opštine, dok se bivši logoraši i eksperti iz Fonda za humanitarno pravo pozivaju na procesuiranje direktnih počinilaca spomenutih u presudi a koji se nalaze u Srbiji.
Šta trebate znati o predmetu protiv Jovice Stanišića i Franka Simatovića 30. Juna 2021. Analiza Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) će danas izreći presudu bivšim šefovima Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, optuženim za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, a Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) vam donosi ključne stvari koje trebate znati o ovom predmetu.
Slučaj “Stanišić i Simatović”: Posljednja prilika za dokazivanje učešća Srbije u ratu u BiH 25. Juna 2021. Analiza Postupak protiv Jovice Stanišića i Franka Simatovića, bivših šefova Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije koji se terete, između ostalog, za ubistva šest Srebreničana u Trnovu počinjena u julu 1995. godine, jeste posljednji u kojem će sudije Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) utvrđivati odgovornost susjedne države za ratne zločine u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.