Analize i istraživanja


Umjesto reparacije logoraši prinuđeni plaćati sudske troškove 10. Januara 2022. Analiza Više od polovine logoraša čiji su tužbeni zahtjevi za naknadu nematerijalne štete za vrijeme provedeno u zatočenju odbijeni, dobilo je rješenja kojima im se nalaže da plate troškove sudskog postupka, sudske takse i pravobranilaštva. Pojedini su naslijedili te troškove od članova porodice koji su u međuvremenu preminuli, a ukoliko nisu u mogućnosti da plate, prijeti im oduzimanje imovine.
Tužilaštvo BiH nastavilo trend podizanja optužnica protiv već osuđenih za ratne zločine 30. Decembra 2021. Pregled 2021. godine Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je od početka 2021. godine podiglo 14 optužnica protiv 37 osoba, što je manje u odnosu na 2020. godinu, a među optuženima su četiri osobe koje su već osuđene u Haškom tribunalu i Državnom sudu, na kome je tokom posljednjih 12 mjeseci pravosnažno osuđeno 18 osoba na ukupno 116 godina zatvora.
BiH: Srpski lideri intenziviraju političku krizu nakon zabrane negiranja genocida 24. Decembra 2021. Pregled 2021. godine Zakonske promjene kojima se zabranjuje negiranje genocida, koje je nametnuo visoki predstavnik Bosne i Hercegovine, dovele su do reakcija rukovodstva Republike Srpske, koje prijeti povlačenjem iz poreskog sistema, pravosuđa i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
U Goraždu nema ko da sudi: Nedostatak dokaza i kapaciteta pravosudnih institucija u procesuiranju ratnih zločina 14. Decembra 2021. Analiza Iako je od završetka rata prošlo više od 25 godina i što žrtve ali i optuženi umiru zbog starosti, u Kantonalnom tužilaštvu u Goraždu svi predmeti za ratne zločine su protiv nepoznatih osoba, a u jedinom aktivnom predmetu u sudu Bosansko-podrinjskog kantona optuženi je u Srbiji, te ne postoji ni mogućnost formiranja Sudskog vijeća i saslušanja zaštićenih svjedoka.
Označavanjem neobilježenih mjesta stradanja aktivisti ih čuvaju od zaborava 10. Decembra 2021. Analiza Iako u Bosni i Hercegovini postoji na stotine obilježja stradalim tokom proteklog rata, broj neobilježenih objekata zatočenja, masovnih grobnica i stratišta je znatno veći, te ih preko pola decenije mirovni aktivisti Inicijativom “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja” čuvaju od zaborava.
Podizanje optužnica protiv nedostupnih osoba (ne)rješivi problem pravosuđa BiH 15. Novembra 2021. Analiza Okružni sud u Doboju ima 20 podignutih optužnica za ratne zločine u kojima su optužene osobe nedostupne organima gonjenja u Bosni i Hercegovini, dok nema niti jedan aktivni predmet za ova krivična djela, što, prema mišljenju stručnjaka, nije stvar sudstva, već politike, i za što bi jedino rješenje bila efikasnija regionalna saradnja.
Opštine još ne uklanjaju murale ratnim zločincima u BiH 12. Novembra 2021. Analiza Lokalne vlasti u Bosni i Hercegovini odlučile su ignorisati poziv bivšeg visokog predstavnika da uklone murale u čast osuđenih ratnih zločinaca kakvi postoje u najmanje pet opština što otežava život povratnicima u ova mjesta, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH). Državno tužilaštvo je u međuvremenu odbacilo tri od nekoliko desetina prijava za negiranje genocida ili ratnih zločina.
Facebook se oštrije suprotstavlja veličanju ratnih zločina, ali neki sadržaji ostaju 10. Novembra 2021. Analiza Čini se da društvena mreža Facebook češće uklanja ili blokira sadržaje u kojima se negira genocid ili veličaju osuđeni ratni zločinci, sudeći prema primjerima takvih sadržaja koje su pratili novinari Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH). To su potvrdili iz ove društvene mreže, ali nisu naveli jasne kriterije zbog kojih neki sadržaji ostaju neuklonjeni.
Žrtve nezadovoljne, u pravosuđu pesimisti za ispunjenje već probijenih rokova iz Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina 11. Oktobra 2021. Analiza Udruženja žrtava u Bosni i Hercegovini sve su više nezadovoljna realizacijom Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina, a i u pravosudnim institucijama nisu optimisti da će procesuiranje predmeta ratnih zločina biti okončano do 2023. godine, kako to predviđa ovaj dokument.
Tri decenije bez kazni za zločine na Uborku i Sutini: Ubistvo roditelja prekinulo djetinjstvo i igru 8. Oktobra 2021. Analiza U ljeto 1992. godine pronađene su dvije masovne grobnice na deponiji Uborak i groblju Sutina, u kojima su bila ukopana tijela 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, za čiju smrt do danas niko nije odgovarao. Među razočaranim članovima porodica žrtava je i Adnin Hasić, koji je imao samo 11 godina kada je posljednji put vidio roditelje.