Analize i istraživanja


Kraj najznačajnijeg suda za ratne zločine i pitanje o naslijeđu 23. Juna 2021. Analiza Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) će izricanjem presude Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću završiti procesuiranje ratnih zločina počinjenih na području bivše Jugoslavije. Nakon više od 50 presuda za zločine i genocid u Bosni i Hercegovini, ovaj sud ostavlja jedinstvenu građu za historičare i istraživače, ali se istovremeno čini da uticaj tih presuda u zemljama regiona nikada nije bio slabiji.
Emisiju o izvještaju Komisije o Srebrenici obilježilo negiranje genocida i “korigovanje” broja žrtava 15. Juna 2021. Analiza Predsjednik Komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992.–1995. Gideon Greif je gostujući na Radioteleviziji Republike Srpske (RTRS) u emisiji “Intervju” iznio zaključke komisije da u Srebrenici nije počinjen genocid i da je korigovan broj žrtava, što preživjeli i povratnici ocjenjuju još jednim ruganjem žrtvama, a stručnjaci nastavkom politike negiranja genocida.
Pet stvari koje trebate znati o konačnoj presudi Ratku Mladiću 8. Juna 2021. Analiza Deset godina i deset dana od njegovog hapšenja, Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) danas će izreći konačnu presudu bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću.
Mala vjerovatnoća dokazivanja genocida u opštinama razočarenje za žrtve 7. Juna 2021. Analiza Haško tužilaštvo tražilo je u svojoj žalbi na prvostepenu presudu da se Ratko Mladiću konačnoj presudi, osim za genocid u Srebrenici, proglasi krivim i za genocid u još pet opština 1992. godine, ali stručnjaci vjeruju da je to malo vjerovatno zbog načina na koji je ova tačka optužnice dokazivana.
Ratko Mladić: Život najmlađeg oficira i najpoznatijeg bjegunca 1. Juna 2021. Analiza Prvo jugoslovenski vojnik, a onda optuženik za ratne zločine u bijegu od pravde – danas bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić, očekuje konačnu presudu za najstrašnije zločine počinjene na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata.
Stop negiranju: Hitno potrebno donošenje zakona o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina 6. Maja 2021. Analiza Donošenje zakona o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, s čime se porodice i preživjeli svakodnevno suočavaju u Bosni i Hercegovini, hitan je korak ka sprečavanju podjela, kulture nekažnjivosti i slavljenja zločinaca, te procesu pomirenja i suočavanja s prošlošću, kao i jačanju vladavine prava, poručuju međunarodne i domaće organizacije te preživjeli.
Godine čekanja na pravdu uslovljene i sporošću predmeta proslijeđenih susjednim državama 26. Aprila 2021. Analiza Prenošenje predmeta ratnih zločina pravosuđima susjednih država putem međunarodne pravne pomoći je spor proces o kom se žrtve rijetko obavještavaju, a u većini slučajeva dolazi do kašnjenja povratnih informacija koje sudovi razmjenjuju preko ministarstava pravde svojih zemalja, za šta stručnjaci kočnicu vide u politici.
Srbija dala državljanstvo odbjeglom Mirku Vrućiniću pred izricanje presude za ratne zločine 22. Aprila 2021. Analiza Srbija je Mirku Vrućiniću dala državljanstvo dva mjeseca prije nego je pobjegao iz Bosne i Hercegovine gdje mu se završavalo petogodišnje suđenje za ratne zločine u Sanskom Mostu, što je prema mišljenju svjedoka iz ovog postupka ponižavajuće za žrtve i ujedno obmana njih i pravosuđa.
BIRN Fact Check: Izvještaj o stradanju Srba u Sarajevu nasuprot sudski utvrđenim činjenicama 21. Aprila 2021. BIRN Bosne i Hercegovine provjeravao je koliko se navodi Izvještaja o stradanju Srba u Sarajevu razlikuju od sudski utvrđenih činjenica o najvažnijim događajima iz rata, te utvrdio da se niz stavova izrečenih u ovom dokumentu protivi zaključcima donesenim u više presuda Haškog tribunala.
Život nakon odsluženja kazne za ratni zločin: Između suočavanja s prošlošću i načelničkih fotelja 20. Aprila 2021. Analiza Nakon što su odslužili zatvorske kazne veliki broj osuđenih za ratne zločine se vratio u rodna mjesta, gdje su se uključili u politiku ili dobili poslove u javnim institucijama, a nerijetko su i dočekani kao heroji, što je, prema mišljenju sagovornika Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), prepreka za obnavljanje života, povjerenja i mira. Mali broj je onih koji se suočavaju sa svojim djelima iz prošlosti.